RSS
 

Konsolosluk önünde Çin malları yakıldı

11 Jul

Tüketiciler Birliği Çin ürünlerine boykot çağrısında bulundu. Doğu Türkistan Göçmenler Derneği üyeleriyle birlikte Çin Konsolosluğu önünde toplanan grup, Çin mallarını da ateşe verdi.

Tüketiciler Birliği ile Doğu Türkistan Göçmenler Derneği üyelerinden oluşan grup, Sarıyerdeki Tarabya Mahallesi Çobançeşme Çıkmazında bulunan Çinin İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapmak istedi ancak polis, grubun konsolosluğa yaklaşmasına izin vermedi.

Konsolosluğun yakınında açıklama yapan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, birlik olarak, Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki olaylara tepkilerini Çin mallarına boykot ile gösterdiklerini söyledi.

Kaya, şöyle konuştu: Ülkemiz tüketicisi, ata yurdumuzda bıraktığımız kardeşlerinin yanındadır. Çağımızın en etkili silahı tüketicilerdir. Birliğimiz, zaten ekonomik kriz tehdidinde olan Çine karşı en kapsamlı boykotu bugün başlatıyor. Hem tüketicilere, hem de Çinin en büyük pazarı konumundaki Türk Cumhuriyetlerine ve dünya ülkelerine buradan çağrı yapıyoruz. Katliamın son bulması için tüketicilerin başlattığı boykota işverenlerin yanı sıra siyasi iktidarlardan olumlu destek bekliyoruz. Bu boykot, vahşeti durdurabileceği gibi yerli üretimin krizden çıkışı için fırsat olarak da değerlendirilebilir.

Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Genel Başkanı Yakup Can da Çinin, olayları bahane ederek bölgeye asker sevkıyatı yaptığına işaret ederek, Türkistanlılar evlerine mahkum edilmekte, dini inançlarına ambargo konulmakta, camilerin kapısına kilit vurulmakta diye konuştu.

Gruptakiler, açıklamanın ardından, yanlarında getirdikleri Çin üretimi malları konsolosluğun önüne bırakmak istedi.

Polisin izin vermemesi üzerine bu ürünler ateşe verilerek yakıldı.

Grup, sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Bu yazı toplamda 3905, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in DÜNYA

 

Tags:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.