RSS
 

100 dolarlık laptop projesi

13 Jul

Microsoft, \

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, ”100 dolarlık laptop” projesine katıldı.

Projeyi başlatan ve bilgisayarları geliştiren Her Çocuğa Bir Laptop kuruluşu, laptopları satın alacak ülkelerin işletim sisteminin siparişten önce bilgisayarlara yüklenmesi talebi üzerine Microsoft’un projeye dahil edildiğini belirterek, Windows yüklü dizüstü
bilgisayar
ların denenmesine dört ülkede hazirandan itibaren başlanacağını açıkladı.
Projenin mimarı Massachusetts Institute of Technologie’den (MIT) Profesör Nicholas Negroponte, şimdiye dek açık kaynak Linux işletim sistemiyle sunulan bilgisayarlara daha fazla sipariş gelmesini sağlamak için projeye Windows’un dahil edilmesinin “umutsuz bir önlem” olduğu eleştirilerini reddetti.

Prof Negroponte, şimdiye dek 600 bin adet satılan ve gelişmekte olan yoksul ülke çocuklarına yönelik bilgisayarlardan 60 ila 90 gün içinde 400 bin sipariş daha gelmesini beklediğini söyledi.

Beklenen siparişler gelmediği için 100 dolara satılması umulan dizüstü bilgisayarlar, şu anda 188 dolara (Windows XP ile 198 dolar) mal oluyor.

 

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/05/18/dunyanin-en-buyuk-yazilim-sirketi-microsoft-100-dolarlik-laptop-projesine-katildi/

Bu yazı toplamda 1749, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.