RSS
 

EADS Astrium bölümü

13 Jul

Avrupa konsorsiyumu European Aeronautic Defence and Space Company (Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi-EADS), insanlı bir uzay aracı inşa edeceğini açıkladı.

Avrupa konsorsiyumu European Aeronautic Defence and Space Company (Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi-EADS), insanlı bir uzay aracı inşa edeceğini açıkladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) geçen ay 5 ton malzeme götüren insansız uzay aracı ATV‘nin (Automated Transfer Vehicle) üreticisi EADS‘nin Astrium bölümü, ISS’e astronotları taşıyabilecek bir uzay aracının değişik tasarımlarını yaptı.
Şirketin Almanya‘nın Bremen kentinde bulunan merkezi ve Alman Uzay Ajansı (DLR), uzay gemisiyle ilgili sınırlı ayrıntı verirken, daha fazla bilginin bu ay Berlin’de düzenlenecek Havacılık Fuarında kamuoyuna anlatılması bekleniyor.

Kendi insanlı uzay aracı bulunmayan ve yörüngeye astronot göndermek için Amerikalı ve Ruslara bağımlı olan Avrupa’nın Uzay Ajansı (ESA) yetkililerinin her fırsatta kendi bağımsız uzay sistemlerini inşa etmekten bahsettiği bir sırada, Avrupa’nın ilk insanlı uzay aracının 2017 civarında tamamlanacağı umuluyor.

ESA ve EADS şirketinin, geçen ay ISS’e başarıyla gönderdiği insansız uzay aracı Jules Verne (ATV), astronotların tişörtleriyle güvenle oturabilecekleri basınçlı bir bölüme sahip olsa da, tek kullanımlık tasarlanması ve atmosfere girişinde parçalanacak olmasından ötürü, insanlı uçuşa olanak tanımıyor.

İnsanlı uzay aracı inşa etmek için bu açıdan bakıldığında daha yapacak çok işi bulunan ESA ve EADS’nin, milyarlarca euro harcayarak hazırlayacakları ilk konsept uzay gemisinin insansız deneme uçuşlarının 2013 civarında yapılması planlanıyor.

EADS’nin projesinin henüz ESA üyesi ülkelerin onayına sunulmadığı ve hayata geçirilebilmesi için joint-venture ortaklığının gerekli olduğu belirtiliyor.

Ruslar, ESA’yla birlikte yapacağız demişti

Rus Uzay Ajansı (Roscosmos), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile birlikte 6 kişilik mürettebat kapasitesine sahip ve Ay’a yolculukta kullanılabilecek yeni bir insanlı uzay aracı inşa etmeye karar verildiğini bildirdi.

Roscosmos sözcüsü Alexandre Vorobiev, Dünya yörüngesine yapılacak uçuşların yanı sıra Ay’a yolculukta da kullanılabilecek 6 kişilik mürettebat kapasitesine sahip uzay aracı inşa etmek için ESA ile dün anlaşma imzaladıklarını belirtti.

Yeni uzay aracının deneme uçuşlarının 2015′te başlayacağını ve 20 ton taşıma kapasitesi bulunacağını belirten Rus uzay ajansının yetkilisi, aracın 2018′de Sibirya’daki Amuderya nehri bölgesindeki Vostotchny uzay üssünden ilk kez fırlatılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Sözcü, yeni füzenin, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Rus ve Amerikalı uzay ekibini taşıyan insanlı Soyuz uzay araçları “emekliye” ayrılıncaya dek bir süre birlikte kullanılacağını bildirdi.

 

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/05/15/eads-astrium-bolumu-isse-astronotlari-tasiyabilecek-bir-uzay-aracinin-degisik-tasarimlarini-yapti/

Bu yazı toplamda 2225, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.