RSS
 

Göz Enfeksiyonlarına Dikkat!

13 Jul

\goz_b Göz Enfeksiyonlarına Dikkat!\Havuzlar, göz sağlığı için tehlike oluşturabilirler.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Özlem Evren, yaz mevsiminin eğlence ve serinleme kaynağı olan havuzların, yeterli dikkat gösterilmezse göz sağlığı için tehlike oluşturabileceğini belirtti.


Evren “Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerekir” dedi.
Aynı anda çok sayıda kişinin kullanımına açık havuzların suyunun yeterince filtre edilmediği veya klorlanmadığında ciddi enfeksiyon kaynağı olabileceğini ifade eden Evren, havuzlardan kaynaklanan göz enfeksiyonlarının görülme nedenlerinin başında adenovirüslerin geldiğini söyledi.

Bu virüslerin, bulundukları ortamda uzun süre canlı kalabilmeleri ve çok bulaşıcı olmaları nedeniyle hızla yayıldıklarını anlatan Evren, şunları kaydetti: “Bu durumda en sık görülen şikayetler, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma, yanma-batma ve ışık hassasiyetidir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Hastalık, başladıktan sonraki 10-12 gün çok bulaşıcıdır. Özellikle bu dönemde gözdeki akıntılar temizlenmeli, eller sık sık yıkanmalı, hastanın yüz havlusu ve şahsi eşyaları ayrılmalı, yayılmayı engellemek için kalabalık ortamlardan uzak durmalı, özellikle çocuklar kreş ya da yaz okullarına bir hafta süre ile gönderilmemeli, kontakt lens kullanılmamalıdır.”

Havuzlardan göze gelebilecek zararların en aza indirilmesi için yüzücü gözlüğü kullanmanın faydalı olduğunu vurgulayan Evren, “Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gerekir. Kontakt lenslerle yüzülmemesi enfeksiyonlara karşı korur” uyarısında bulundu.

Havuzların dezenfeksiyonu için kullanılan klorun göz için tahriş edici bir madde olduğunu kaydeden Evren, çok iyi klorlandığı bilinen havuzlarda, klorun göz kızarıklığı, şiddetli yanma ve batmaya neden olabildiğini söyledi.

Evren, “Bu nedenle havuza girerken, hem klorun tahriş edici etkisinden hem de muhtemel enfeksiyon kaynaklarından korunmak için yüzücü gözlüğü kullanmak faydalıdır” dedi.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/22/goz-enfeksiyonlarina-dikkat/

Bu yazı toplamda 2422, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
1 Comment

Posted in TEKNOLOJİ

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

  1. Kontakt Lens

    4 June 2015 at 6:03 pm

    Merhaba,

    Acuvue kontakt lensleri doğru kullanıldığı taktirde hiç bir sorunla karşılaşmanıza gerek kalmadan sağlıklı günler geçirebilirsiniz.

    Saygılarımızla.