RSS
 

Naylon Poşet Kullanımı

13 Jul

Naylon Poşet Kullanımı

Naylon Poşet Kullanımı
Sadece toprağa değil, insan sağlığına da zarar veriyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, kimyasal maddeler içeren naylon poşetlerin, sadece toprağa değil, içine konulan sebze ve meyveler aracılığıyla insan sağlığına da zarar verebildiğini söyledi.
Özlü, naylon poşet kullanımının Türkiye‘de ve dünyada çok yaygın olduğunu belirtti.


Türkiye’de neredeyse tüm mağazalarda ve alışveriş alanlarında naylon poşetlerin tüketiciye ücretsiz ve sınırsız olarak sunulduğunu dile getiren Özlü, “Kağıt veya dönüştürülebilir diğer ürünler yerine naylon kullanılması yanlıştır. Bu ürünün ücretsiz sunulması, ihtiyacın üzerinde poşet kullanımını teşvik ediyor. Oysa bir çok gelişmiş ülkede alışveriş sonrası kasiyer, müşteriye poşete ihtiyacı olup olmadığını sorar. Cevap ‘evet’ olursa, bedeli hesaba ilave ederek istenilen sayıda poşet verir” dedi.

“Türkiye’de de Naylon Poşet Kullanımı Sınırlanmalı”
Prof. Dr. Özlü, dünyanın pek çok ülkesinde naylon poşet kullanımına yasaklamalar getirildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Artık ülkemizde de naylon poşet kullanımı sınırlanmalıdır. Çevre ve Orman Bakanlığı bu konuda sorumluluğunu yerine getirmelidir. Gereken hukuki düzenlemeleri yaparak, naylon poşet kullanımını azaltacak önlemler almalıdır.”

Gıda sektörü dışında naylon poşet kullanımı zaruri olan alanlarda, yeniden dönüştürülen materyal kullanımının teşvik edilebileceğini belirten Özlü, “Yeniden dönüşümü teşvik etmek üzere, eğitim çalışmaları yapılmalı ve naylon poşet toplama sistemleri geliştirilmelidir. Naylon poşetler için açık alanlarda belediyeler, kapalı alanlarda kurum veya işletme sorumluları ayrı çöp toplama kutuları tahsis etmelidir. Dünyamızı naylondan korumak üzere adım atmakta, daha fazla gecikmememiz gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

 

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/05/27/naylon-poset-kullanimi/

Bu yazı toplamda 2442, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.