RSS
 

700’ün üzerinde yeni canlı türü keşfedildi

10 Dec

Antarktika’da 700’ün üzerinde yeni canlı türünün keşfedildiği bildirildi.

TÜBİTAK’ın yayınladığı Bilim ve Teknik Dergisi’nin Aralık sayısında, İngiltere’deki Antarktika Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya yer verildi.

Araştırmayla, denizsel yaşam formları bakımından geçmişte fakir olduğu düşünülen Antarktika denizlerinde 700’ün üzerinde yeni canlı türü keşfedildi.

Aralarında çok sayıda kabuklu, deniz solucanı, etçil sünger bulunan canlıların bölgedeki okyanus yaşamına ışık tutması bekleniyor.

Bölgenin sanılanın aksine dinamik ve biyolojik olarak son derece zengin bir yapıya sahip olduğunu kanıtlayan araştırma, Antarktika’daki deniz canlıları üzerine yapılan ilk geniş kapsamlı projenin bir ayağını oluşturuyor.

Araştırma, Antarktika’yı çevreleyen suların derin bölgelerinde yaşayan canlılara ilişkin bilgi açığını kapatmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, Antarktika’daki Weddell Denizi’ne 2002 ve 2005 yıllarında düzenlenen gezilerde 774 metre ile 6 bin 348 metre arasındaki derinliklerden ve birbirinden oldukça farklı ortamlardan on binlerce örnek toplandı ve bunların 700’ünün yeni türler olduğu tespit edildi.

AA

Bu yazı toplamda 2679, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
2 Comments

Posted in DÜNYA

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 1. jumanji

  12 December 2007 at 8:16 pm

  slm iyi gunler bende denizi cok seviyorum en sevdgim spor dalmak yeni canlı türlerinin fotorafları varmı sizde merak etim acaba mail adressime yokllarmısın diye sorucaktım ” jumanji_48@hotmail.com” bu adressten ulasabilirsiniz bana eger mesajıma cevap verirsenizsevinirimm iyi günler…

   
 2. admin

  13 December 2007 at 12:51 pm

  Araştırma yapıp bulduğum resimleri ekliyorum.
  Yorumunuz için teşekkür ederim…