RSS
 

Archive for July, 2008

2008 Pekin Otomobil Fuarı

13 Jul

Alman lüks otomobil üreticisi Audi’nin lüks kompakt SUV segmentine girişini müjdeleyen yeni SUV aracı Q5, 2008 Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Güçlü tasarımı, quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ve biri benzinli olmak üzere toplam üç farklı motor seçeneğiyle üretimine başlanacak olan Audi Q5, yaz aylarında Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulmasının ardından yıl sonunda ülkemizde de Doğuş Otomotiv-Audi tarafından satışa sunulacak!

Audi‘nin “performans SUV“u olarak nitelendirdiği ve lüks kompakt SUV sınıfının en yeni üyesi Audi Q5′in dünya tanıtımı, 2008 Pekin Otomobil Fuarı‘nda gerçekleştirildi. Audi’nin SUV sınıfındaki ilk temsilcisi dinamik tasarımıyla olduğu kadar yürüyen aksam ve teknik özellikleriyle de sınıfının en sportif SUV’u olarak ön plana çıkan yeni Audi Q5, yaz aylarında Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulmasının ardından yılsonunda da Doğuş Otomotiv-Audi tarafından Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 5412, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Türk Sinemasının “En İyi 10 Filmi”

13 Jul

En İyi 10 Türk Filmi Altın Koza\'da

En İyi 10 Türk Filmi Altın Koza‘da
Türk Sinemasının “En İyi 10 Filmi” izleyici ile buluşuyor.

Adana‘da düzenlenen 15. Altın Koza Uluslararası Film Festivali kapsamında Ankara Sinema Derneğinin yaptığı anket sonucu belirlenen “En İyi 10 Türk Filmi”nin, izleyiciyle buluşacağı belirtildi.
Festival komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2-8 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festivalin gösterim bölümü, tüm dünyadan ödüllü filmleri kucaklıyor ve sinemaseverlere bir şölen vadediyor.

 

Ankara Sinema Derneğince yapılan anket sonucu belirlenen Ömer Kavur’un “Anayurt Oteli”, Ömer Lütfü Akad’ın “Gelin”, Zeki Demirkubuz’un “Masumiyet”, Yavuz Turgul’un “Muhsin Bey”, Atıf Yılmaz’ın “Selvi Boylum Al Yazmalım”, Metin Erksan’ın “Susuz Yaz”, Zeki Ökten’in “Sürü”, Yılmaz Güney’in “Umut”, Nuri Bilge Ceylan’ın “Uzak” ve Şerif Gören’in “Yol” isimli filmlerin festivalde yer alacağı belirtildi.

 

Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 4686, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Microsoft’tan sanal teleskop hizmeti

13 Jul

Hubble-browse

Microsoft’un yeni hizmetiyle, galaksiler, nebulalar ve yıldızlar, amatör gökbilimciler için sadece bir tık ötede.

Dünyanın bir numaralı yazılım firmasının yeni başlattığı “WorldWide Telescope” programı, Dünya’daki ve uzaydaki teleskoplarla elde edilen en iyi görüntülerden bir bölümünü, ücretsiz olarak meraklıların hizmetine sunuyor.

Uzaydaki Hubble ve Spitzer teleskoplarıyla Chandra X ışını gözlemevinden görüntülerin derlendiği yazılımı bilgisayarlarına indiren kullanıcılar, gece gökyüzünde gezegenleri arayıp, “zum” yapabilecekler (yakınlaştırma).

Harvard-Smithsonian Astrofizik merkezinden araştırmacı Roy Gould, “Kullanıcılar gökyüzünün X ışını görünüşünü görebilecek, parlak radyasyon bulutlarına zum yapabilecek ve binlerce yıl önceki bir süpernova patlamasının bulut kalıntılarını keşfedebilecekler” dedi.

California Technologie Enstitüsü‘nden Roy Williams da, Microsoft‘un yeni hizmetinin Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 6152, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Menenjit hastalığıyla mücadelede önemli bir aşama

13 Jul

menenjit hastalığı

İngiliz bilimadamları, B tipi menenjite karşı koruyucu etkisi olabilen bir aşı geliştirdi.

Çocuk yaştakileri hedef alan, bulaştığı her 10 kişiden birini öldüren ve pek çoğunu da kalıcı rahatsızlıklara mahkum eden menenjit hastalığıyla mücadelede önemli bir atılım kaydedildi.

Menenjit nedeniyle ölüm ya da ağır şekilde rahatsızlanma bilim adamlarının potansiyel bir aşının etkilerini açıklamalarının ardından artık tarihe karışabilir.

Aşının üzerinde denendiği 150 İngiliz çocuğun menenjite bağışık tepkiler verdiğini söyleyen bilim adamları, aşının B tipi menenjite karşı koruyucu etkisi olabileceğini tahmin ediyor.

 

Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 3740, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Tokyo, karbon gazlarına kota getiriyor

13 Jul

Tokyo, karbon gazlarına kota getiriyor

Tokyo Valiliği, hükümetin Kyoto iklim sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmekte çekimser davranmasına rağmen, küresel ısınmasıyla mücadele amacıyla karbon gazı emisyonuna kota getirmeye hazırlanıyor.Tokyo Valisi Şintaro İşihara, Belediye Meclisinde yaptığı konuşmada, Japonya’da karbon gazı emisyonuna kota getiren ilk sistemi kurmak istediğini anlattı.

Bu girişim, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin tutumunu hatırlatıyor. Eyalette 2002 yılında çıkarılan kanunla, Başkan George Bush yönetimine rağmen otomobil üreticilerine egzoz gazlarını yüzde 30 azaltma mecburiyeti getirilmişti.


Bir belediye yetkilisi, AFP muhabirine, “Tokyo vilayeti, karbon emisyonunu 2025 yılında 2000′e göre dörtte bir azaltmak istiyor” dedi.

Öneri, 10 Haziranda Belediye Meclisine sunulacak. Mecliste, Vali İşihara’nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi çoğunluğa sahip.

Tokyo’da 13 milyon kişi yaşıyor.

Japonya, 2012 yılına kadar gaz emisyonunu 1990 yılına oranla yüzde 6 azaltmayı öngören Kyoto sözleşmesinin hedeflerinden uzak duruyor.

Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 3826, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

 
 

Kalp Krizinde Erken Müdahale Önemli

13 Jul

Kalp Krizinde Erken Müdahale Önemli

Kalp Krizinde Erken Müdahale Önemli
Ölümlerin çoğu, belirtilerin ortaya çıktığı ilk 1 saatte oluyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın, kalp krizi ölümlerinin yüzde 40 ile 65′inin, kriz belirtilerinin ortaya çıkmasından itibaren 1 saat içinde ve hastaneye ulaşmadan gerçekleştiğini bildirdi.
Prof. Dr. Akın, yaptığı yazılı açıklamada, kalp krizine bağlı ölümlerin ya da kriz sonrası kalpte kalıcı hasar oluşmasının önlenmesinde hastaya erken müdahalenin büyük önem taşıdığını belirtti.


Bunun için kalp krizi belirtileri konusunda toplumun bilinçlenmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Akın, “Kalp krizine bağlı ölümlerin yüzde 40-65′i, kalp krizi belirtilerinin başlamasından itibaren 1 saat içinde hastaneye ulaşmadan gerçekleşiyor. Hastaların ve hasta yakınlarının bu konuda bilgilendirilmeleri ve yapacakları ilk müdahale mevcut ölüm oranlarını azaltacağı gibi kriz sonunda vücutta oluşacak zararları da ortadan Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 4485, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Boyun Kütletmesinde Felç Riski

13 Jul

\bel_boyun_fitigi_b Boyun Kütletmesinde Felç Riski\Rahatlama amacıyla yapılan boyun kütletmesi felce yol açabilir.

Rahatlama amacıyla yapılan bazı vücut hareketlerinin, ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği vurgulandı. Boyun kütletme, parmak çıtlatma bu hareketlerin başında geliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, yoğun iş stresiyle birlikte masa başı işlerin, insanları rahatlamak için çeşitli vücut hareketleri yapmaya yönlendirdiğini söyledi.

Parmak ve boyun çıtlatma gibi hareketlerin psikolojik bir rahatlamaya neden olduğunu belirten Prof. Dr. Havıtçıoğlu, bu hareketlerin ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğine dikkati çekti. Sürtünmeli eklem yerlerinin vücutta en çok çıtlatılan bölgeler olduğunu, iki kemiğin birleştiği yerde bulunan bağlantı kapsülünü yağlayan sıvının bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Havıtçıoğlu, parmakların gerilmesi esnasında kapsülün de gerildiğini, bunun içindeki sıvının basıncının azalarak gaz kabarcıklarının patladığını, çıtırdama Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 3377, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Güneş ışınları deri kanserine sebep oluyor

13 Jul

Güneşte Uzun Süre Kalmayın

Güneşte Uzun Süre Kalmayın

Sıcak havalar insan sağlığını yakından etkiliyor. Özellikle güneş altında uzun süre kalmak deride cilddi rahatsızlıklara sebep oluyor.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ADÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Şendur, sarışınlar, uzun süre güneş altında çalışanlar ve çocukluk yaşlarında güneş yanığı geçiren insanların deri kanserine yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu söyledi.

Şendur, özellikle yaşlılarda ve kilolu insanlarda sıcaklık artışı ile birlikte en çok halk arasında ‘pişik’ olarak adlandırılan deri hastalığının görüldüğünü söyledi.

Şendur,pişikten korunmak için kişilerin hafif giysiler giymeleri, sık banyo yapmaları ve sürtünen deri bölgelerini terleme ve sıcaktan korumak üzere özel bakım uygulamaları gerektiğini belirtti.

Ayrıca bronzlaşmak için güneş ışınlarının vücuda daha çok emilmesini sağlayıcı kremler ve solüsyonlar sürülmesinin,son Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 3099, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Vücuttaki en yaşlı hücre 15 yaşında

13 Jul

Vücudun doğumdan ölene kadar sürekli yenilendiği, vücuttaki en yaşlı hücrenin 15 yaşında olduğu bildirildi.

İsveçli bilim adamları, arkeoloji ve paleontolojide kullanılan karbon 14 yönteminden yola çıkarak bazı dokuların “hayat sürelerini” araştırdı.

Bazı hücrelerin DNA’sında bulunan karbon 14 düzeyini ölçen ve insan vücudundaki hücrelerin çoğunun 10 yaşından küçük olduğunu gören araştırmacılar, hücrelerin en yaşlısının 15 yaşındaki, en yavaş kendini yenileyen, bağırsak çeperindeki ve kaburga kemiğinin üzerindeki kas hücreleri olduğunu belirtti.

Araştırma, bölünerek çoğalamayan ve kendini yenileyemeyen tek hücre olan nöronlarının (sinir hücresi) kişiyle aynı yaşta olduğu iddiasını da doğruladı.

Ancak hücreler yenilense de bunun yaşlanma sürecini engellememesinin nedeni halen sır. Bazı bilim adamları, hücrelerin belli sayıda bölünebilmeye programlandığı görüşünü savunuyor.

İsveçli başka bir ekibin yakın zamanda yaptığı araştırma, title=”obezite” href=”http://www.bilimseverler.com/label/obezite”>obezitenin ve rejimden sonra aynı kilonun korunmasında zorlanmanın nedeninin hücre yenilenmesinden kaynaklanabileceğini göstermişti.

Bu araştırma, yağ hücrelerinin (adiposit) toplam sayısının vücutta sabit kaldığını, rejimin mevcut yağ hücrelerini zayıflattığını, yenilenenleriyse etkilemediğini ortaya koymuştu.

Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 2768, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Melez Embriyolar – Parkinson ve Alzheimer

13 Jul

İngiltere\'den Melez Embriyoya Onay İngiltere‘den Melez Embriyoya Onay
Melez Embriyolar Parkinson ve Alzheimer tedavisinde kullanılacak.

İngiltere’de insanhayvan hücrelerinden melez embriyo üretimine onay.
Avam Kamarası, söz konusu embriyoların Parkinson ve Alzheimer hastalıklarıyla ilgili araştırmalarda kullanımını serbest bırakan yasayı onayladı.

Yasa, Katolik üyelerin itirazlarına rağmen, İşçi Partisi ve Muhafazakar Parti’nin desteğiyle geçti.
İngiliz bilim adamları, insan-hayvan hücrelerinden melez embriyolar üretip kök hücrelerini hastalıkların tedavisinde kullanabilecekler.

Ancak yasa, bu embriyoların insan ya da hayvan rahmine yerleştirilmesini yasaklıyor.

 

Read the rest of this entry »

Bu yazı toplamda 2728, bugün ise 1 kez görüntülenmiş