RSS
 

Hyundai i30 CRDi-VGT dizel, yılın otomobili

07 Dec

Hyundai’nin tüm dünyada büyük beğeni toplayan yeni otomobili i30, CRDi-VGT dizel motor seçeneğiyle Avustralya’da en önemli rakiplerini geride bıraktı.

i30, CRDi-VGT dizel hem “Yılın En İyi Otomobili” hem de “Yılın En Çevre Dostu Otomobili” seçildi.

Avustralya’da aralarında The Daily Telegraph, The Herald Sun, The Courier Mail ve Perth Sunday Times gibi önemli günlük gazetelerin de bulunduğu toplam 9 medya kuruluşu tarafından “CARSguide Car Of The Year” ismiyle düzenlenen yarışmada i30 CRDi-VGT Dizel, toplam 99 puan üstünden 94 puan alarak büyük bir başarıya imza attı ve birinci seçildi. Bu 9 medya kuruluşunun otomotiv editörleri, i30 CRDi-VGT Dizel’in bu birinciliğinde, çekici tasarımı, yol tutuş özellikleri, üstün güvenlik ekipmanları, gelişmiş üretim kalitesi, ödenen ücretin karşılığını fazlasıyla vermesi ve yüksek performansının önemli bir rol oynadığını belirttiler. Böylece Hyundai i30, Avustralya’da ödül kazanan “İlk Kore Üretimi Otomobil” unvanının da sahibi oldu.

Değerlendirmeye alınan otomobiller öncelikle tüm editörler tarafından şehir içi, ana yollar, otoyollar ve köy-kasaba yolları gibi farklı birçok ortamda deneme sürüşüne tabii tutuldular. Bu sürüşlerde özellikle direksiyon tepkileri, yol tutuş, fren ve hızlanma gibi kriterler dikkate alındı. Bu yollardan toplanan verilerle birlikte daha sonra Wakefield Park yarış pistinde araçların kavrama, lastik dengesi, şasi performansı ve süspansiyon gibi özellikleri değerlendirildi. Toplam 10 farklı kriter üstünden yapılan puanlamalar sonucunda da i30 CRDi-VGT Dizel, 94 puanla birinci sıraya yerleşti. Hyundai Avustralya Satış ve Pazarlama Direktörü Kevin McCann, i30’un başarısıyla ilgili şunları söyledi: “Hyundai i30’un bu iki önemli başarıyı elde etmesinden son derece gururluyuz. i30’un, üstün teknolojisi, üretim kalitesi ve özellikleriyle bu çekişmelerden galibiyetle ayrılacağına emindik”.

i30 CRDi-VGT Dizel’in başarısı bu kadarla da sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz ay yapılan Panasonic Solar Challenge Greenfleet yarışında, Darwin ile Adelaide arasını 100 km’de ortalama 3.2 litrelik yakıt tüketimiyle kateden i30 CRDi-VGT Dizel, hem düşük yakıt tüketimi hem de çevreci özelliğiyle bu yarıştan da birincilikle ayrılmayı başardı.

Hyundai i30’un 1.6 CRDi-VGT dizel motoru, Türkiye’de 90 ve 115 PS olmak üzere iki ayrı güçteki versiyonlarla satılıyor. Şimdilik 5 ileri manuel şanzımanla satılan i30 CRDi-VGT Dizel’in 115 PS’lik motor seçeneğinde kısa bir süre içinde 4 kademeli otomatik şanzıman seçeneği de sunulmaya başlanacak.

Bu yazı toplamda 2281, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in DÜNYA

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.