RSS
 

Backlink Olayında Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Ayrıntılar

20 Jun

Bu ayrıntılara dikkat etmezseniz sağlıklı bir link değişimi yaşamazsınız.

İlk ayrıntımız SAHTE PAGERANK !

*Bir kullanıcı Link değişimi yapmak istiyor ise öncelikle o linkin PR sinin sahte olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunu tespit etmek için yapmanız gereken işlem çok kolaydır.

Fake pr tespiti : http://www.seologs.com/pr-check/pagerank.html

adresinden domainin fake PR olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İkinci Ayrıntımız BACKLİNKLER

Buda yine en önemli ayrıntılardan birtanesidir.Bir domainin FAKE PR olmaması o domainin sağlıklı bir backlink değişimine müsait olduğu anlamına gelmemektedir.
Domain Yeni düşmüş bir domain yani yeni alınmış bir domain olabilir.Dolayısı ile bu domainin Backlink potansiyeli olmayabilir.

Yani domainin Şuanki pr si diyelimki PR5 tir.Ancak domainin Backlinklerini kontrol ettiğimizde hiçbir backlink ile karşılaşamayabılırız.

Ve Hatta GPR0 olarak gözlemleyebiliriz.

Domain Backlink ve gpr tespiti:
http://www.internetbaron.de/backlink…ayagelecek.com

Üçüncü Ayrıntı NOFOLLOW Olasılığı

Bir diğer ayrıntımız ise Nofollow olarak linkinizin eklenebileceğidir.Birisi ile link değişimi yaptığınızda linkinizin sitesine nofollow olarak eklenip eklenmediğini kontrol ediniz.

Örnek bir nofollow link ekleme metodu

<a href=”http://www.yucin.com” mce_href=”http://www.yucin.com” rel=”nofollow”>Yucin Bilgisayar</a>

Bu şekilde eklenen linklerin size backlink ve pr olarak ehrhangi bir katkı sağlamayacağını belirtmem gerekiyor.

No follow hakkında detaylı bilgi;

No Follow nedir ?
Bugün, bir çok çözüm üretilmiş olmasına rağmen, halen web siteleri üzerinde yayılan spam engellenemiyor. Özellikle yüksek trafik alan, arama motorlarınca sevilen bir siteniz varsa ve bu siteniz yapısında, kullanıcı etkileşimi yaratmak adına, okurlarına yorumlar ve yazılar eklemek gibi özellikler barındırıyorsa başınız mutlaka spam ile beladadır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki;
daha çok bağlantı = daha yüksek PageRank değeri = daha çok trafik ve daha çok para!
demek. Bu yüzden de, özellikle bağlantı desteği bulma şansı düşük olan hassas konulardaki (porno, ilaçlar, kumar vs.) içeriğe sahip sitelerin sahipleri sıklıkla web spami yaratarak sitelerini arama sonuç sayfalarında daha yüksek yerlere taşımaya çalışıyorlar.
İşin kötü tarafı bu site sahipleri kendi sitelerine yarar sağlamaya çalışırken sizin sitenizde sadece görüntü kirliliği yaratmakla kalmıyorlar, arama motorlarındaki durumunu da etkileyebiliyorlar. Google bu tip spam yaratan siteleri farkettiğinde indeksinden çıkararak onları cezalandırırken bu sitelere link vererek (!) yücelten sitelere de pek hoş gözle bakmıyor ve suç ortağı muamelesi yaparak aynı cezaya tabii tutabiliyor. Haksız da sayılmaz, çünkü size link verenleri kontrol edemezsiniz ve dolayısı ile bu bağlantılardan sorumlu tutulamazsınız, fakat sitenizden diğer sitelere yönlendirilecek bağlantıların sizin kontrolünüzde olması gerektiği için bunlardan pekala sorumlu tutlabilirsiniz.
Google, 2005’in başlarında, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyen web sitesi sahiplerine bir yöntem önerdi; rel=”nofollow”. Google, arama robotunun bu tagı gördüğü linkleri değerlendirme dışı tutacağını bildirdi ve webmasterlara iyi ile kötünün ayırımında Google yardımcı olmaları ve sitelerindeki dış bağlantılar nedeni ile zarar görme ihtimallerini en aza indirme şansı verdi. Daha sonra Yahoo! ve MSN de destek verdiği bu etiketi bugün, aralarında popüler WordPress ve Movable Typeın da bulunduğu, birçok blog yazılımı tarafından destekleniyor ve yorum alanlarındaki bağlantılar otomatik olarak rel=”nofollow” etiketi ile donatılıyor.

Peki bu etiket bağlantıya nası ekleniyor?
Normalde bir html bağlantısı aşağıdaki şekildedir;

<a href=”http://www.yucin.com”>Yucin Bilgisayar</a>

Bu etiket ile bağlantı şu şekli alıyor;

<a href=”http://www.yucin.com” mce_href=”http://www.yucin.com” rel=”nofollow”>Yucin Bilgisayar</a>

Blog yazılımları, eğer bu etiketi destekliyorlarsa, yorum alanlarında verilen bağlantılara otomatik olarak bu etiketi ekliyorlar, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Google bu etiketi içeren bir bağlantı gördüğünde onu yokmuş varsayıyor ve değerlendirmeye almıyor, fakat bu rel=”nofollow” etiketi içeren bir sitenin bu etiket nedeni ile kötü bir puan alacağı anlamına gelmiyor. Bu etiketi içeren link bulunduğu sayfanın arama motorları açısından durumunu etkilemediği gibi bağlantının yönlendiği sitenin durumunu da olumsuz etkilemiyor.
Bu etiket sadece yorumlar gibi kullanıcı girdi alanlarında kullanılmalıdır gibi bir kural da yok, aksine blogunuzda (ya da web sitenizde) istediğiniz herhangi bir alanda ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

Tüm bunların dışında ayrıca bazı webmasterlar link değişiminden kısa bir süre sonra linkleri kaldırıyorlar.E n azından link kaldırma işlemi yapıldığı sırada forumdan veyahut direkt olarak şahısa ulaşarak bunu bildirmeleri daha sağlıklı bir yoldur.

Saygılarızla.

Kaynak: Zone.Org

Bu yazı toplamda 7302, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
6 Comments

Posted in İNTERNET

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 1. google reklam

  8 October 2007 at 3:01 am

  google

   
 2. BirBilgi

  27 December 2007 at 5:02 am

  Sitede emegi gecen herkese tesekkurler

  http://www.1bilgi.com

  Sizleride sitemize bekliyoruz

  Nice yillara…

   
 3. salih

  13 May 2012 at 11:17 am

  google baclink nasıl eklenir

   
 4. Filmcim

  16 April 2015 at 10:12 pm

  Çok teşekürler

   
 5. butik saati

  10 May 2015 at 1:15 pm

  çok iyi olmuş çok teşekürler.

   
 6. fuat

  30 January 2019 at 3:06 pm

  Nasıl link değişimi yapılır faydası var mı