RSS
 

Bir Önceki Haberdeki Buluşlara Atfen

01 Dec

Şimdi bizim Cihan Topçu’ yu bilirsiniz. Bilmeyenler için biraz anlatayım. Cihan benim Dayımın Oğlu, bu arkadaşında bi projesi var buluş yapma amaçlı. Proje şoförsüz gidebilen bir araç. Nası olacak? anladığım kadarıyla anlatayım 🙂 Şimdi olayın temelini GPRS den alınan veriler oluşturacak. Bu veriler .net senseyi saygıdeğer YEGEN tarafından bir program vasıtası ile derlenecek sonrada Aracın dörtbir yanında bulunan sensörler vasıtası ile araç haraket edecek. Hıza göre mesafe artırma mantığı ile de mesel araç saatte 10 km. hızla giderken 10 metre ilerisinde bir nesne ile karşılaşılırsa araç firen yapacak, aynı şekilde 100 km. hızla giderken araç 100 metre ileride birşey ile karşılaşırsa duracak. Nasıl gidecek onu bilmiyorum 🙂

Şimdi buluştan bahsetmişken geçen aklımda bi Ak Parti Ampulü yandı. Aynı Dayıoğlu Cihan Perşembe akşamı varolan trafikten ve yürüme mesafesinden dert yanarken bana gel beni al dedi ama şartlar namüsayit olduğundan gidemedim. Hem gitsemde bende o trafikte olacam, artı euro dizeldi filan. Cihanın proje geldi aklıma. Yaw sanki projeyi gerçekleştirse araç petrole mahkum olmayacak ya da trafik derdi bitecek. Olm İstanbul da üçmilyon tane araç var. Hepsine senin zımbırtıdan taksak bi çözüm olur sanki.

İşte tam bu sırada benim proje kafamda şekillenmeye başladı. Yine GPRS var ama bu sadece koordinat belirlemede kullanılacak. Mesela bizim Cihan Maslak ta çalışıyor. Ben diyecemki benim alete ahanda enlem bu boylam bu, ışınla yavrucum. Şak Cihan ın yanındayım. Şimdi bu moleküler ışınlanma nasıl olacak, detaylara girmeden şunları belirteyim. Öncelikle Cihan ın projesinden daha mantıklı, neden? Eğerki benim proje tutarda olursa ( Göle maya çalmak gibi ama, ya tutarsa 😛 ) Dünyada petrolden kaynaklanan savaşların büyük bir bölümü biter. Sonra trafik derdi yok. Birkaç milisaniyede dilediğiniz noktadasınız.

Şimdi proje ile ilgili bazı detaylar verelim. Mesela proje önce simülasyonlar ile başlayacak. Yani senin mekanın hep aynı nokta ama sen kendini farklı mekanlarda hissedecen. Chat odasına girdiğinizi düşünün aynı anda sizden başka o odada bulunanlar ile sohbet etme imkanına sahip oluyorsunuz. Bununda aynısının üç boyutlu simülasyonu ile o anda istediğin kişilerle bir aradasın. Biraz Matrix teki gibi ama bu daha başlangıç. Sonra Mesela Işınlanan mekanlara bir izin verilenler listesi yapacan ve o izin verilenler şak diye o mekana erişecek. İzni olmayanlarda cozz layacak haliyle. Mekanın reisi kim ise o accept ederse ancak o zaman buyur edilebilecek.

İşin uygulama bölümü nasıl olacak onu düşünüyorum 😀 Ahhh bi moleküler bölünmeyi yapıpda, bi de o bölünen molekülleri sağ salim toplamayıda bulursak ahanda bu iş tamamdır. Amma ben ne biyolojiden ne fizikten de de kimyadan ne de matematikten bla bla bla anlamam. Lakin içimde bir ümit var, sanki bu işe bi çözüm bulabilirmişim gibi. Düşünüyorum da bir kaç yüz yıl öncesine kadar, kim sesin ya da görüntünün Dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidebileceğini hayal edebilirdi ? Mesela ben televizyonların çalışma mantığını çözene kadar imanım gevremişti, hele canlı yayınlarda kafayı yiyordum. Ama Şimdi 3G ya da 3N telefonlarla çatır çatır canlı yayın ağını her abone kendi bünyesinde kurabiliyor. Ses gidiyor, görüntü gidiyor, cismimizde gider yaw, gitmesede gitmiş gibi yapar en azından (şimdilik).

Konu ile ilgili fikirlerinizi yorum olarak eklemenizi rica ederim. Herkese iyi geceler…

Bu yazı toplamda 4394, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in PROJELER

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.