RSS
 

Boy uzatma

07 Jul

Boy uzatma Tibbi Yontemler:

Kısa boylu yaşamak zorunda değilsiniz. Pek çok kişi çarpık bacaklardan, boy kısalığından, hatta topallamaktan ameliyatla kurtulabiliyor. Türkiye’de de uygulanan bu yöntemin adı; İlizarov Bu teknikle ameliyat olan insanların hayatı değişiyor. Çocuk yaşlarda duran boy uzamasını kader zannedenler, operasyonun ardından 35 santime kadar uzayarak, hayallerindeki görünüme kavuşuyorlar

Kısa boy sorunundan, hatta cücelikten ameliyatla ve ilaçla kurtulmanın formülünü artık doktorlar biliyorlar. Bu yazı dizisinde; Türkiye’de yüzlerce kişiyi kısa boylu yaşamaktan kurtaran uzmanlar; Doç. Dr. Metin Küçükkaya, Dr, Önder Ofluoğlu ve Prof. Dr. Mehmet Kocaoğlu boy uzatmanın cerrahi yollarını ayrıntılarıyla gösteriyorlar. Boy uzatma teknikleri sayesinde tedavi olanlar ise, yaşamlarının nasıl değiştiğini anlatıyor. Ancak, boy uzatmak için yalnızca ameliyat olmak gerekmiyor. Prof. Dr. Hülya Günöz, büyüme geriliği erken fark edildiğinde, bu durumun ilaçla tedavisinin nasıl mümkün olduğunu açıklıyor. Boyunun kısalığını kader zannedenler, bu yazı dizisi sizin için… Hangi yaşta olursanız olun, boy problemi sağlığınızı tehdit ediyorsa, uzatmanın yolu var…

Şişli Etfal Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, Florence Nightingale Ortopedi ve Travmatoloji Ekibi’nden Doç. Dr. Metin Küçükkaya, İlizarov adı verilen boy uzatma yöntemini Türkiye’de en fazla uygulayan doktorlar arasında bulunuyor. Doç. Dr. Metin Küçükkaya, boy uzatma ameliyatlarındaki son teknikleri anlattı…

Boy uzatma ameliyatları kimlere uygulanabiliyor?
‘İlizarov’ aslında ortopedi ve travmatolojide çok yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin uygulama alanlarından biri boy uzatmadır. Ancak, aynı zamanda normal kırıkların tedavisinde, bacak eşitsizliklerinde, kaynamayan kırıklarda, kemik enfeksiyonlarında ve çeşitli nedenlerle kemiğin kaybolduğu durumlarda da uygulanıyor. Kol ve bacaklardaki bütün şekil bozukluklarına tatbik edilebiliyor.

Bu tedavi yönteminin en zor uygulama alanı cücelikler midir?

İlizarov aslında teknik olarak uzmanlık gerektiren bir yöntemdir. Bunların içinde en zor uygulama alanı; ayak şekli bozukluklarıdır. Yani; doğumsal ya da sonradan kazalar sonucu oluşan, özellikle de yanıklar gibi durumlarda ortaya çıkan ayak deformasyonlarıdır. İlizarov yönteminin en kolay uygulama alanı ise; kırıkların tedavisidir. İkinci kolay uygulama alanı olarak ise ‘boy uzatma’ gelir. Boy uzatmada, uzatılan kemik sayısı arttıkça yani, aynı bacakta uzatma miktarı arttıkça karşılaşılan sorunlar da artar.

Ne gibi riskleri var?
Bütün hastalara gösterip imzalattığımız bir formumuz bulunuyor. Bu formda bütün riskleri anlatıyoruz. Her uygulamadan önce bir saat hastayı bilgilendiriyoruz. Ayrıca, hastalar birbirlerini görerek uygulama hakkında bilgi alabiliyorlar. Risklerin hangileriyle mutlaka karşılaşacaklarını ya da hangileriyle karşılaşma olasılıkları bulunduğunu açıklıyoruz. Çünkü tedaviyi yarım bırakma durumu, başarısızlık anlamına geliyor. Tel diplerinde enfeksiyon, eklemlerde hareket kısıtlığı yaşanması, ağrı olabiliyor. Ancak bunların hiçbiri kalıcı problem yaratmıyor ve tedavinin başarısını engellemiyor.

İki bacak birden uzatılacaksa, orantısızlık yaşanabiliyor mu?
Yaşanıyorsa tedavi başarısız olmuş demektir. Çünkü uzama oranlarını önceden planlıyoruz. Bu planlara göre uygun tedavi programı uygulanırsa, böyle bir durum oluşmuyor.

Bacak uzatmak için hangi teknikleri uyguluyorsunuz?
Şu anda üç farklı teknik kullanılıyor. Sadece dışardan cihaz takarak bacağını uzattığımız hastalar var. Kemiğinde enfeksiyonu bulunan, deformasyonu olan, kemiğin içine çivi koyamayacağımız durumlar için bu yöntemi tercih ediyoruz. İkinci teknik; kemiğin içine çivi yerleştirerek, onun üzerinden cihazla uzatmak. Bu yöntemi sorun olmayan uyluk ve kaval kemiği uzatmalarında tercih ediliyoruz. Yöntemin avantajı; dışarıda cihazın çok daha kısa süre kalması, böylece çok daha konforlu bir tedavi sağlıyor. Üçüncü teknik ise; bacağın içine kendiliğinden uzayabilen çivi yerleştirerek uzatma tekniği. Ancak pahalılığı ve güvenilirliğinin sınırlı olması nedeniyle, son derece sınırlı hastada kullanılabiliyor.

Tedavi ne kadar sürüyor, boy uzarken hastaların sürekli yatması mı gerekiyor?
Bir santimetre kemik uzunluğu elde etmek için tedavi süresi 30 ile 40 gün arasında değişiyor. Hastanın boyu 5 santim uzayacaksa, 150 günlük bir tedavi süreci gerektiriyor. Boy aslında 50 günde uzuyor. Ancak, kemiğin tam olarak iyileşmesi için 150 gün gerekiyor. Bu süre içinde hastalar doktor takibine alınıyor. Bacaklarında cihaz taşımaları gerekiyor. Ancak bu şekilde yataklı tedaviye gerek kalmadan bol bol hareket etmelerini, hatta yürümelerini tavsiye ediyoruz.

En fazla kaç santim uzama elde edilebilir?
Otuz beş santimle dünyada bildiğimiz en uzun kemik uzatma yöntemini gerçekleştirdik. Tümörlü dokuyu çıkartarak, kalan boşluğu 35 santim kemik uzatarak doldurduk. Ancak bu yöntem her zaman uygulanamıyor. Özellikle iki bacakta uzatma yapılması gerektiğinde, en fazla 10-12 santim tek seferde uzatabiliyoruz. Bu bazı hastalar için yeterli olmadığında, tedavi birkaç aşamada tekrarlanabiliyor. Toplam uzunluk miktarı çocukluktan itibaren tedaviye başlandığında 30 santime ulaşabiliyor.

sabah.com.tr


Bu konu icin aranan kelimeler: Boy uzatma, boy uzatma yontemleri, boy uzatma teknikleri, dogal uzama, uzamax, uzamaks, uzamax boy uzatma tozu, uzamax ve boy

Kaynak : http://onlinesaglik.blogspot.com/2007/12/boy-uzatma.html

Bu yazı toplamda 6494, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
3 Comments

Posted in SAĞLIK

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 1. reyhan

  17 July 2008 at 10:24 am

  bu boy uzatma yöntemi için nereye başvurabilirm bana yardımcı oluırsanız sevinirim.

   
 2. doğan

  31 August 2011 at 11:34 pm

  ben 15 yaşındayım boy uzatma ameliyatı ne kadar

   
 3. mutsuz kızzz

  11 October 2011 at 11:44 pm

  meraba benım boyum 1.54 ama benn 1.70 olmak ısıtyorum sızce mumkunmu malıyetı ne kadar? sımdıden tsk