RSS
 

Kus Gribi Virusu

07 Jul

Kuş gribi virüsü H5N1’in insanların yakalandığı gripte olduğu gibi burun ve boğazdaki mukozalara değil alt solunum sistemindeki alıcılara yerleşmesi nedeniyle daha az bulaşıcı olduğu ortaya çıktı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Ram Sasisekhara başkanlığındaki bilim adamlarının yaptığı araştırma, hastalığın insandan insana bulaşmasının, virüsün vücudun bazı bölgelerine yerleşme, öksürük ve aksırıkla buradan başka insanlara bulaşma becerisine bağlı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, kanatlı hayvanları insandan daha kolay etkileyen H5 türü virüslerin koni şeklindeki “şeker zincirine” (glikanlar), insanlarda görülen H1 veya H3 grip virüslerininse burun ve boğazda bulunan şemsiye biçimindeki zincire yerleştiği belirtildi.

İnsandaki konik glikanlarınalt solunum yollarında bulunması nedeniyle virüsün buraya kolay kolay giremediği ve başka insanlara çok kolay bulaşamadığı vurgulandı.

Sasisekhara, Nature Biotechnology dergisinde yayımlanan araştırmanın kuş gribi virüsünün gözlemlenmesi ve hem kuş gribi, hem de mevsimsel grip için tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacağını söyledi.

2003’ten bu yana 216 kişi öldü

İlk kez 2003 yılında Asya’da kanatlı hayvanlarda görülen kuş gribi nedeniyle dünya genelinde 216 kişi öldü.

Uzmanlar, virüsün değişime uğrayarak insandan insana geçmesinden ve büyük bir felakete yol açmasından endişe duyuyor.

cnnturk.com

Kaynak : http://onlinesaglik.blogspot.com/2008/01/kus-gribi-virusu.html

Bu yazı toplamda 1287, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in SAĞLIK

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.