RSS
 

Miyom Nedir?

08 Jul

Bir çok kadını ilgilendiren sorumuzu Doğum Uzmanı Dr. Cem Öncüloğlu ve Dr. Aylin Aker yanıtladı:

Miyom, rahmin kas tabakasından köken alan ve zaman içinde menopoza kadar büyüyebilen iyi huylu tümör olarak nitelendiriliyor. Ender olarak miyomlar kötü huylu değişiklik geçirebiliyorlar.

Genellikle yavaş yavaş büyüse de hamilelik döneminde ve östrojen içeren hormon tedavisi gören kadınlarda miyomların büyümesi hızlanabilir. Her dört kadından birinde gelişen miyomlar sıklıkla rahimde, ender olarak da rahim ağzında ortaya çıkıyor.

Çoğu zaman birden fazla sayıda miyom gelişiyor. Toplu iğne başı kadar küçük olabildiği gibi bazen tüm karın içini dolduran karpuz büyüklüğüne de ulaşabiliyor.

Miyomlar genellikle herhangi bir belirtiye yol açmıyorlar. Miyomlar en sık, fazla ve uzun süren adet kanaması, ara kanamalara , kasık ve karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, kasıkta ve karında dolgunluk ile basınç hissine yol açıyor.

Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanamadan yakınmayan hastaların düzenli kontrollerinin yapılarak boyutları izleniyor. Çeşitli yakınmalara neden olan ve hızlı büyüyen miyomlar ise cerrahi yöntemlerle çıkartılabiliyor.

Kaynak: milliyet.com.tr

Kaynak : http://onlinesaglik.blogspot.com/2007/11/miyom-nedir.html

Bu yazı toplamda 1303, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in SAĞLIK

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.