RSS
 

Öksürük Varsa ve Bronşlar Dolu İse

17 Dec

ÖKSÜRÜK İÇİN
Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu.Bir dilim de limon..Bunu üsüttügünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca, ılık ılık çocuğunuza içirin (1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz).

ÖKSÜRÜK İÇİN
Büyükler için (çocuğunuza kullanmayın) bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza çok iyi gelir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Dal tarçın, Nane, Ihlamur, Meyankökü, Ada çayı, Kekik, Elma kabuğunu karıştırarak, demleme usulu çay yapın ve içirin. ! yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandirilabilir. Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir.Ardından da süt. Bu formül biz büyükler için de etkilidir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı suyla) kaynatın, ılıkken içirin…Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor. Aktarlardan bulunan “Havlıcan” kökü (1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz), elma kabuğu, kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Elma kabuğu ve çekirdeği bir cezveye konur,içine biraz tarçın, bir tutam zencefil, bir tane karanfil, 2 çay kaşığı pekmez ilave edilir….Öksürüge birebir, hastaliga karsi da koruyucu……(hastalığı beklemeyin yani

ÖKSÜRÜK İÇİN
Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Cezvede bir miktar kekiği kaynatıp içine bal koyup ılındığında bebişlere içirebilirsiniz.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin Öksürüğün hemen kesileceğini göreceksiniz.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacaktır.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Gece uykusuna yatırdıktan sonra öksüren ufaklığın sırtına oda sıcaklığında bıraktığınız balı sürün ve üzerini gazete ya da kağıt havlu ile kapatın. Sabaha kadar kalsın, belki gazetenin hışırtısından rahatsız olabilir ama 2-3 kez denendiğinde çok faydası görülecektir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
1 baş beyaz soğan, 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur. Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür. 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu byraktığını göreceksiniz. Bu sudan istediginiz zaman , istediginiz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Kara turpun (mutlaka kara turp olsun) içini iri ceviz büyüklüğünde oyup içine 2 kaşık bal doldurun. 1 gün buzdolabında bekletin ama bir buzdolabı poşetinin içine koyun. Çünkü turp çok su salıyor ve etrafa akabilir. 1 gün sonra buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına gelince 1 kaç kaşık bu çocuklara verebilirsiniz. Tadı kötü değil onun için itiraz etmeden içeceklerdir. Birkaçgün tekrarlayın.

ÖKSÜRÜK İÇİN
Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç.Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt. Oyduğun kısma bal doldur.Bardağa süzüleni verebilirsin.Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur.İki kez balın süzülmesi yetarli. Sonra soğanı atabilirsin. Bu miktarı bir gün içinde tüketin. 2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten.

ÖKSÜRÜK İÇİN
1 çay kaşığı keten tohumunu cezvede su ile kaynatın ve bu suyu günde 3 kez 1 çay kaşığı kadar içirin

ÖKSÜRÜK İÇİN
Biraz zeytinyağını ısıtın, ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren kişinin sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine, hafif emince sıcak bez koyun ve giydirin.

ÖKSÜRÜK İÇİN
2-3 ayvanın cekirdeklerini cıkart.. cekirdekleri yarım bardak soğuk suya koy. 2-3 saat sonra suyun jele dönüştüğünü göreceksin. O jeli çayına, sütüne ilave ederek verebilirsin. Jeli kaynatma veya çok sıcak sıvıya atma çünkü içeriği bozulabilir… Jelin hepsini birden değil 1-2 çorba kasığı kadar ver

Geçmiş olsunnn.

Bu yazı toplamda 65108, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in SAĞLIK

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.