RSS
 

Soguk Alginliklarina Dikkat

07 Jul

OMÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meftun Ünsal, basit soğuk algınlıklarının ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok sık rastlanıldığına işaret eden Ünsal, iyi bir tedaviyle bu rahatsızlıkların bir hafta içinde giderilebileceğine işaret etti.

“Basite alınan soğuk algınlıkları ciddi göğüs hastalıklarının habercisi olabilir” diyen Ünsal, nefes darlığı, öksürük, balgam gibi rahatsızlıklara karşı duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

Öksürme şikayeti iki hafta içinde geçmeyen kişinin mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına görünmesi gerektiğine dikkat çeken Ünsal, şunları kaydetti:
“Basit soğuk algınlığı gibi sanılan rahatsızlıklar, kronik bronşit, astım, zatürre gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar için vücutta bir zemin varsa soğuk algınlığı gibi başlayıp ortaya çıkabilirler ve soğuk algınlığı geçmiş olmasına rağmen, öksürük, balgam, göğüste tıkanıklık, hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi şikayetler devam eder.”

Ünsal, basit soğuk algınlığı şikayetlerinde bile mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini vurguladı.

AKTARLARA RAĞBET
Öte yandan, düşen hava sıcakları nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklarını bitkisel ilaçlarla tedavi etmek isteyenlerin genellikle zencefil, tarçın ve ıhlamur gibi bitkileri tercih ettiği bildirildi.

Samsun’da faaliyet gösteren bazı aktarlar, soğuk havalarla birlikte özellikle zencefil, karanfil, ıhlamur, tarçın, havlucan gibi bitkilerin satışlarının arttığını belirttiler.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Kaynak : http://onlinesaglik.blogspot.com/2007/12/soguk-alginliklarina-dikkat.html

Bu yazı toplamda 1731, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
No Comments

Posted in SAĞLIK

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.