RSS
 

ALAN ADLARI, YAKINDA HER DİLDE OLABİLECEK

24 Jun

ALAN ADLARI, YAKINDA HER DİLDE OLABİLECEK

Alan adlarına büyük özgürlük geliyor
İnternette alan adları tahsisinde en üst düzey makam olan Icaan , kullanıcılara sınırsız sayıda ve her dilde alan adı oluşturma olanağı tanımaya hazırlanıyor.

İnternette alan adları tahsisinde en üst düzey makam olan Icaan , kullanıcılara .com veya .net gibi sınırlı internet adresi uzantıları yerine .sevgi, .ankara gibi sınırsız sayıda ve her dilde alan adı oluşturma olanağı tanımaya hazırlanıyor.

Icaan’in (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers-İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) Paris’te yapılan 32. genel kurul toplantılarında, yeni alan adlarıyla ilgili oylama perşembe günü yapılacak. Beklendiği üzere oylamada, yeni alan adlarıyla ilgili uygulama kabul edilirse, her ülkeden kullanıcı özel sözcükleri alan adı olarak kullanabilecek.

Icaan Başkanı Paul Twomey, Fransız ekonomi dergisi Les Echos’ya yaptığı açıklamada, ”1.3 milyar internet kullanıcısı .com, .net veya .org’dan başka, 2009 başından itibaren, genelleyici adresler almak için .sevgi, .nefret, .kent veya özel isimler kullanabilecekler” dedi.

Kar amacı gütmeyen ve merkezi Güney Kaliforniya’da bulunan Icaan adlı kuruluşun genel kurul toplantısına, 130 ülkeden 1300 delege katılıyor.

AA

Bu yazı toplamda 1480, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.