RSS
 

Bitkiler sıcak yüzünden yükseklere ‘göç ediyor’

13 Jul
Küresel ısınmaKüresel ısınma yüzünden son 10 yılda birçok bitki türü daha yükseklere göç etti. Bitkilerin tırmandıkları mesafenin 29 metre olduğu belirtiliyor.

Amerikan Science dergisinin haberine göre, uluslararası bir ekip, deniz seviyesinden 2600 metre yükseklikte bulunan 171 orman bitkisinin 1905-1985 ve 1986-2005 yılları arasındaki dağılımını karşılaştırdı. Uzmanlar bu araştırmalarının sonucunda, bu bitkilerin 10 yılda bir ortalama 29 metre tırmandıklarını saptadılar.

Tag: Kuresel isinma , Bitki Turu , Bitkiler , American Science Dergisi , Science Magazine , Arastirma , Arastirmacilar , Fizyoloji , Faransa , Nancy , AgroParisTech , Jonathan Lenoir

Bu gözlemler, iklim değişikliklerinin bitki çeşitlerinin sadece enlem ve boylamdaki dağılımını değil, yükseklikteki dağılımını da etkilediğini gösterdi.

Araştırmacılar, bu gözlemlerin, aynı bölgede yaşayan ve aynı karakteristik fizyolojileri paylaşan bitkilerin çoğunun göç etme eğilimi taşıdığı fikrini verdiğini belirtti.

Araştırmayı yapan bilim adamlarından, Fransa’nın Nancy kentindeki AgroParisTech adlı kuruluştan Jonathan Lenoir, bu eğilimlerin yüksek rakımda yaşayan bitki çeşitlerinin iklim değişikliğine daha duyarlı olduğu tezini doğruladığını söyledi.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/07/04/bitkiler-sicak-yuzunden-yukseklere-%e2%80%98goc-ediyor%e2%80%99/

Bu yazı toplamda 4306, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.