RSS
 

CEP TELEFONUNDAKİ BÜYÜK TEHLİKE

15 Jun

CEP TELEFONUNDAKİ BÜYÜK TEHLİKE

Cep telefonundan uzak durun!
Cep telefonunun tehlikelerine dikkati çekmek amacıyla bir araya gelen farklı ülkelerden 20 uzman uyarılarda bulundu.

Cep telefonunun tehlikelerine dikkati çekmek amacıyla bir araya gelen farklı ülkelerden 20 uzman, Fransız gazetesine verdikleri ilanda uyarılarda bulundu.

İşte hayati o uyarılar:

Farklı ülkelerden gelen uzmanlar, Journal du Dimanche gazetesinde yer alan uyarılarında;

– 12 yaşından küçük çocukların acil durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermemek

– Konuşurken hoparlör ya da kulaklıktan yararlanmak

– Cep telefonunun vücuttan en az bir metre uzak tutmak ve mümkün olduğu ölçüde, hatta çalışırken bile cep telefonunu üzerinde taşımaktan kaçınmak gerektiğini vurguladılar.

KISA MESAJLA İLETİŞİM ÖNERİSİ

Uzmanlar, cep telefonuyla çok yakın ve uzun süre temas gerektirmediği için daha ziyade kısa mesaj yoluyla iletişim kurulmasını da önerdi.

KANSER OLUŞUMUNA ZEMİN HAZIRLIYOR

Gazeteye göre uzmanlar, “cep telefonunun zararına ilişkin resmi kanıt olmadığı, ancak cep telefonuna uzun süre maruz kalma durumunda, bazı kanserlerin oluşumuna zemin hazırlama riski bulunduğu” hususunda uzlaşıyor.

Kanser uzmanı Thierry Bouillet, “Bugün, 50 yıl önce asbest (amyant) ve tütün için oluşan durumun aynısıyla karşı karşıyayız. Ya hiçbir şey yapmayacağız ve riski kabul edeceğiz ya da endişe verici bazı bilimsel kanıtları kabulleneceğiz” dedi.

“Guerir” (İyileşmek) adlı kitabıyla tanınan, Pittsburgh Üniversitesi Psikiyatri Profesörü David Servan-Schreiber tarafından düzenlenen çağrıya 20 kanser uzmanı katılıyor.

Bu yazı toplamda 1284, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.