RSS
 

En ilkel dört ayaklının fosili bulundu

13 Jul
\nature_cover_med En ilkel dört ayaklının fosili bulundu\Letonya’da, dünya tarihindeki en ilkel dört ayaklının fosili bulundu.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma raporunda, “Ventastega curonica” adıyla bilinen, bundan 365 milyon yıl önce suda yaşayan dört ayaklının kafatası, omuzları ve leğen kemiğinin bir bölümünün bulunduğu belirtildi.

Raporda, 1 ya da 1,2 metre uzunluğunda olduğu sanılan, vahşi görünümlü dört ayaklının, bu dönemde sığ ve hafif tuzlu sularda yaşadığı ve balıklarla beslendiğinin sanıldığı bildirildi.

Bilim adamları, hayvanın kısa bacaklara ve parmaklara sahip olduğu tahmininde bulunurken, İsveç’teki Uppsala Üniversitesi evrim biyolojisi bölümünde görevli profesör ve raporun yazarı Per Ahlberg, uzaktan bakıldığında küçük bir timsaha benzeyen hayvanın sırtında yüzgeç bulunduğunu söyledi.

 


Per Ahlberg, hayvanın kum yığınlarından sorunsuz bir şekilde geçtiğini ve muhtemelen med-cezirden yarı yarıya etkilenen koylarda balık avladığını belirtti. Hayvanın, ilk dinozorlardan 100 milyon önce yaşadığı da hatırlatıldı.

Daha çok evrimde “çıkmaz sokak” olarak görülen ve tetrapod familyasının soyu tükenen bir türü olduğu sanılan Ventastega fosilinin, balıkların karada yürüyen gelişmiş hayvanlara dönüşmesinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağı ifade ediliyor.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/07/04/en-ilkel-dort-ayaklinin-fosili-bulundu/

Bu yazı toplamda 2049, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.