RSS
 

FUTBOLUN YILDIZLARI İNTERNETTE TEHLİKE SAÇIYOR

27 Jun

FUTBOLUN YILDIZLARI İNTERNETTE TEHLİKE SAÇIYOR

Bu tuzağa düşmeyin !
Sanal dolandırıcılar artık popüler Euro 2008 futbolcularının isimlerini kullanıyorlar.

İnternet artık futbolla ilgili olarak son dakika maç skorlarına, fikstürlere ve futbolcularla ilgili haberlere anında ulaşabilmek için başvurulan ilk yer. Herkes sahada en iyinin kim olduğunu öğrenmeye çok hevesli, öte yandan futbol yıldızlarının isimlerini yem yapmak kullanıcıları sanal dünyada kandırmak için internet suçlularının çok kullandığı bir yol.

CHIP’in haberine göre sanal dolandırıcılar artık popüler Euro 2008 futbolcularının isimlerini kullanarak casus programlar, reklam programları ve istenmeyen e-postalar gönderiyor ve hatta kullanıcıların bilgisayarlarına sızarak kimlik hırsızlığı için gerekli bilgileri topluyor.

Son yıllarda futbol yıldızlarının ve diğer ünlülerin isimlerinin internette yem olarak kullanılması giderek artıyor. Dünyaca ünlü internet güvenliği şirketi McAfee, geçen ay sanal suçluların Girls Aloud grubu gibi popüler pop yıldızlarının adını kullanarak hayranlarının zararlı mp3 dosyaları indirmelerini sağladığı ve bu şekilde çok büyük bir virüsle dolandırıcılık yapıldığını keşfetti.

McAfee bu ay ise, Euro 2008 devam ederken, hangi futbolcuların sahanın yanı sıra sanal dünyada da tehlikeli olduklarını araştırdı. Muhteşem kurtarışlarıyla sahada büyük tehlike arz eden İtalyan kaleci Gianluigi “Gigi” Buffon, tüm Euro 2008 oyuncuları içinde adı “tehlikeli” sitelere en çok yönlendirilen isim oldu. Dünya Kupası sahibi İtalyan milli takımı, saha içinde tehlikeli olduğu kadar, sanal dünyada arama motorlarında adı arandığında güvenli olmayan web sitelerine yönlendirilen futbolcu sayısına en çok sahip olan ülke olarak da tehlikeli.

Sanal dünyadaki en tehlikeli Euro 2008 takımı ise şöyle:

1. Gigi Buffon (İtalya)
2. Alessandro Del Piero (İtalya)
3. Fabio Cannavaro (İtalya)
4. Klass Jan Huntelaar (Hollanda)
5. Fredrik Ljungberg (İsveç)
6. Tomas Grigera (Çek Cumhuriyeti)
7. Martin Harnik (Avusturya)
8. Gennaro Gattuso (İtalya)
9. Ruud Van Nistelrooy (Hollanda)
10. Cesc Fabregas (İspanya)
11. Carlos Puyol (İspanya)

McAfee’nin araştırmasına göre, sanal suçluların Türkiye’de en çok yem olarak kullandıkları isim ise teknik direktör Fatih Terim.

Bu yazı toplamda 1956, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.