RSS
 

Göbekleri bağlı ana-bebek balık fosili

13 Jul

Göbekleri bağlı ana-bebek balık fosili

Dünyanın en eski annesi, 380 milyon yaşında bir balığın fosili göbek kordonuna bağlı yavrusuyla birlikte Avustralya‘nın kuzeybatı kıyısında bulundu.

Dünyanın en eski annesi, 380 milyon yaşında bir balığın fosili göbek kordonuna bağlı yavrusuyla birlikte Avustralya’nın kuzeybatı kıyısında bulundu.

İngiliz bilim dergisi Nature‘da yayınlanan makaleye göre, “Materpiscis attenboroughi” adlı fosil, sadece göbek bağıyla birlikte bulunan ilk embriyon fosili değil, aynı zamanda yavrusunu doğuran en eski yaratık.

Makalade, bilim insanları, balığın bir yumurtayı değil, önceden oluşmuş yavruyu dünyaya getirdiği bu tip doğumların, günümüzde bazı tür köpek balıkları ve kedi balıklarının üreme şekliyle akraba olduğuna dikkati çektiler.


Victoria Müzesi Bilimler bölümü sorumlusu ve bu türü keşfedenlerden John Long, bunun şimdiye dek yapılan en önemli fosil keşfi olduğunu belirterek, omurgalıların evrimiyle ilgili anlayışlarını değişikliğe uğrattığını kaydetti.

Bu kadar eski bir balıkta bu üreme şekliyle karşılaşmanın şaşkınlığını üzerinden atamayan Long’un meslektaşları, Kate Trinajstic, Gavin Young ve Tim Senden, “Bu bize canlı doğumun, yumurtlamayla çoğalma ile aynı zamanda olduğunu gösteriyor ve bu mekanizmalar, ardıl olmaktan çok birlikte birlikte evrimleştiler” diye konuştular.

Fosilde, embriyon ve göbek bağının “anne balık” üzerinde bulunmasının, bugüne kadarki ilk iç döllenme örneği olduğunu belirten bilim insanları, 25 cm uzunluğundaki fosilin, Devonien denizlerinde yaşayan “plasoderm” adı verilen bir grup omurgalıya ait olduğunu ve isimlerini üzerlerindeki zırhlı pullardan aldıklarını kaydettiler.

“Denizlerin dinozorları” olarak adlandırılan ve 70 milyon yıl önce okyanuslar ile gölleri egemenlikleri altında bulunduran plasodermler, 350 ila 420 milyon yıl önce dönemlerinin en büyük yırtıcılarından birisiydi.

Yeni bir cins (Materpiscis) ve yeni bir türe (attenboroughi) ait bu nispeten iyi korunmuş durumdaki fosile, bulunduğu yeri ilk keşfeden doğa uzmanı Sir david Attenborough’nun adı verildi.

Göbekleri bağlı ana-bebek balık fosili

 

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/05/29/gobekleri-bagli-ana-bebek-balik-fosili/

Bu yazı toplamda 2091, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.