RSS
 

Google Streetview tepki çekti

13 Jul
\google-gozhizasi Google Streetview tepki çekti\Google’ın İngiltere sokaklarına yerleştirdiği dev kameralarla sokakların ‘göz hizası’ görüntülerini yayınlayacak olması İngilizleri telaşlandırdı. Yeni hizmetle bir hırsız soymak istediği evi oturduğu yerden günlerce izleyebilecek.

Google’ın ABD’deki bazı büyük kentlerde geçen yıl uygulanmaya başlayan, cadde ve sokakların göz hizası görüntülerini yayımlama hazırlığı, özel hayata büyük bir müdahale olacağı gerekçesiyle İngiltere’de büyük bir tartışma başlattı.

Ülkedeki milyonlarca evin yanı sıra işyeri, klinik, otel ve okul gibi kamuya açık mekanların sadece adresleri yazılarak göz hizası görüntüsünün elde edilebileceğini belirten insan hakları ve özgürlük savunucuları, bu görüntülerin online olarak yayımlanmasının bazı suç çetelerinin faaliyetlerine de kolaylıklar sağlayacağına işaret etti.


StreetView” adlı internet sitesinde yayımlanacak görüntülerin dünyanın herhangi bir yerinden girilecek adres ve posta koduyla elde edilebileceği, bu sayede istenen adresin 360 derecelik görüntülerinin elde edilebileceği belirtiliyor.

Site sayesinde belli bir bina, insan ya da otomobilin görüntüsünün yakınlaştırılabileceğine dikkat çeken eleştirmenler, bu sayede bir hırsızın, soymak istediği ev hakkında günlerce oturduğu yerden istihbarat edinebileceğini ve potansiyel kurbanlarını en zayıf anlarında yakalayabileceğini savundu.

Görüntülerin insanların günlük faaliyetlerini de izleme olanağı tanıdığını belirten uygulama karşıtları, yüzlerin bulanıklaştırılmasının da özel hayatın gizlilik ilkesini korumaya yetmeyeceğinine, pek çok kişinin yüzü bulanıklaştırılsa bile saçı, giysileri ve diğer bazı belirgin özellikleriyle tanınabileceğine dikkat çekiyor.

Google, İngiltere için kurulacak internet sitesinin ne zaman hizmete gireceğini açıklamaktan kaçınıyor. Ancak şirketin logosunu taşıyan pek çok aracın İngiltere’nin dört bir yanında sokak ve caddelere 360 derece dönebilen dev kameralar yerleştirmeye başladığı belirtiliyor.

Google’ın daha önce başlattığı, kuş bakışı görüntü veren Google Earth sitesi de çok fazla detayın görülebildiği gerekçesiyle itirazlarla karşılaşmıştı. Bu uygulamayı eleştirenler, bunun, hırsızların soymak istedikleri evin en kolay kaçış yolları konusunda ön çalışma yapmasına olanak tanıdığını ve otomobil modelleri ile bahçelerden yansıyan zenginlik ya da fakirlik işaretlerini ortaya serdiğini savunmuştu.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/07/12/google-streetview/

Bu yazı toplamda 2208, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.