RSS
 

Güneş ışınları deri kanserine sebep oluyor

13 Jul

Güneşte Uzun Süre Kalmayın

Güneşte Uzun Süre Kalmayın

Sıcak havalar insan sağlığını yakından etkiliyor. Özellikle güneş altında uzun süre kalmak deride cilddi rahatsızlıklara sebep oluyor.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ADÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Şendur, sarışınlar, uzun süre güneş altında çalışanlar ve çocukluk yaşlarında güneş yanığı geçiren insanların deri kanserine yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu söyledi.

Şendur, özellikle yaşlılarda ve kilolu insanlarda sıcaklık artışı ile birlikte en çok halk arasında ‘pişik’ olarak adlandırılan deri hastalığının görüldüğünü söyledi.

Şendur,pişikten korunmak için kişilerin hafif giysiler giymeleri, sık banyo yapmaları ve sürtünen deri bölgelerini terleme ve sıcaktan korumak üzere özel bakım uygulamaları gerektiğini belirtti.

Ayrıca bronzlaşmak için güneş ışınlarının vücuda daha çok emilmesini sağlayıcı kremler ve solüsyonlar sürülmesinin,son derece zararlı olduğunu kaydeden Şendur, bu kremlerin, deri kanserlerinin birebir sebeplerinden biri olduğunu belirtti.

Şendur,güneş altında uzun süre kalmanın sadece deri kanserine değil aynı zamanda derinin erken yaşlanmasına da sebep olduğunu söyledi.

Şendur, koyu ve kahverengi renkte benleri olan kişilerin güneşten daha çok korunmaları gerektiğini, çünkü bunların güneş ışınlarından daha fazla etkilendiğini kaydetti.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/14/gunes-isinlari-deri-kanserine-sebep-oluyor/

Bu yazı toplamda 3131, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.