RSS
 

İnsan embriyosunda genetik değişiklik yapıldı

13 Jul

embryo

ABD‘de insan embriyosunun genetik şifresini değiştiren bilim insanları ‘tasarım bebek’ yaratma yolunda önemli bir adım attı. İnsanın genetik yapısıyla oynanmasına karşı çıkan gruplar tepkili.

İnsan embriyosunda yapılan genetik değişiklik tartışma yarattı. Bilim insanları, genetik yapısıyla oynadıkları embriyonun anormal olduğunu, dolayısıyla bir bebeğin dünyaya gelişini engellemediklerini savunuyorlar. New York’taki araştırma merkezinden Dr. Zev Rosenwaks, çalışmanın ‘kök hücreler’ üzerinde yoğunlaştığını, embriyonun dışarıdan eklenen genleri kabul ettiğini söyledi.

Bilim insanları, sağlıklı olmayan embriyolara ait kök hücrelerinin genetiğini değiştirerek, yetişkinlerde çeşitli hastalıklara yol açan genleri önceden tespit etmeyi ve gerekli tedavi şekilleri geliştirmeyi umuyor.

Aynı şekilde, söz konusu embriyoların sağlıklı gelişmesi için yöntemlerin keşfedilmesi de söz konusu.

Fakat, uygulamaya tepki gösteren kesimler, genetik olarak üstün insanların türemesinden endişe ediyor.

İngiliz lobi grubu Human Genetics Alert, konuyla ilgili yayımladığı basın açıklamasında, bu işlemin “çocukları tüketim maddelerine çevireceğini ve zenginlerin, fakirlere göre çocuklarına üstün genetik özellikler kazandırabileceğini” iddia etti.

Grup temsilcilerinden David King, “İnternette bu araştırmaları gördüğümde, bilim insanlarının sorumsuzluğu karşısında şoke oldum. Bu küçük bir şey gibi görülebilir. Fakat, bizi tasarım bebeklerin kabus dünyasına taşıyan bir adım da olabilir. Bu da insanlık için nükleer çağ kadar önemli olur” yorumunda bulundu.

İnsan genetiğiyle oynanmasıyla ilgili felaket senaryolarının haklılık payı ise ise hala tartışılıyor.

New Scientist dergisi yazarlarından Andy Coghlan, genetiğiyle oynanmış tasarım bebeklerin üretilmesinin yasal olmadığını söyledi.

Coghlan, “İnsan zekasının ileri seviyeye taşınması için birden fazla gen ile oynanması gerekir. Bilim insanları da bunun yasadışı olmasının yanında teknik olarak kusurlu ve hastalıklı sonuçlara yol açabileceğinin farkında” dedi.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/05/14/insan-embriyosunda-genetik-degisiklik-yapildi/

Bu yazı toplamda 1944, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.