RSS
 

İSTANBUL’DA İLK ”DENİZ TAKSİ” DENİZE İNDİRİLDİ

26 May

İSTANBUL’DA İLK ”DENİZ TAKSİ” DENİZE İNDİRİLDİ

İlk ‘deniz taksi’ denizde
İstanbullular müjde! İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) denetiminde, Teknomar Denizcilik A.Ş’nin işleteceği ”deniz taksi”nin ilki denize indirildi.

Deniz taksinin tanıtımı amacıyla Ortaköy İskelesi’nde düzenlenen törende konuşan İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, bir deniz kenti olan İstanbul’da, bu dönem deniz ulaşımını çok önemsediklerini ve birçok yeni projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

İDO’nun, şehir hatları alanında dünyanın en önemli işletmesi haline geldiğini, yeni vapurlar, feribotlar, deniz otobüsleri alındığını, iskelelerin yenilendiği ve RO-RO’ya uzanan farklı segmentleri İstanbullularla buluşturduklarını belirten Paksoy, bugün de ilk prototipi üretilen deniz taksiyi denize indirdiklerini belirtti.

Deniz taksinin dünyanın birçok ülkesinde hizmet vermesine karşın, İstanbul’da çok farklı bir projenin uygulamaya konulacağını ifade eden Paksoy, ”Dünyaya örnek bir sistem olan bu proje ile İstanbul, gelecekte denizi daha etkin kullanan bir şehir haline gelecektir” dedi.

Paksoy, deniz taksilerin, Türk mühendislerince üretilmiş bir tekne olması ve Türk teknolojisini göstermesi açısından önemini vurgulayarak, ”Doğru alt yapı ile kurulan proje, doğru zeminde gelişecek. Deniz taksi, üretimdeki 5 deniz taksinin de tamamlanmasıyla Eylül ayında 27 noktada hizmete başlayacak. İstanbullular deniz taksi ile 24 saat tarife dışı, İDO standartlarında güvenli, konforlu bu ulaşım imkanından yararlanacak. Panoramik görüntü eşliğinde en hızlı şekilde seyahat edecekler” dedi.

Deniz taksinin fiyat tarifesinin İDO ve UKOME kararı ile belirleneceğini, işletmesini ise Teknomar A.Ş’nin yapacağını belirten Paksoy, deniz taksi hizmete girdiğinde SMS ve İDO’nun çağrı merkezinden ulaşılabileceğini bildirdi.

Paksoy, deniz taksi sayısının İstanbul’da kademeli şekilde yolcu talebine bağlı olarak geliştirileceğini ve 5 kat büyüyebileceğini vurguladı.

KARA TRAFİĞİ GERİDE KALACAK

Teknomar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas da tarifelere bağlı kalmak istemeyen İstanbulluları deniz taksi konsepti ile buluşturduklarını ve hayal olarak başlayan bu projeyi Eylül ayında hizmete sokacaklarını söyledi.

Kısa vadeli hedeflerinin; tarifelere bağlı kalmayan, zamanını verimli kullanmayı ve iyi değerlendirmeyi seçen, bireyselliğine önem vererek kara trafiğinin stresini geride bırakmak isteyen İstanbulluları da en kısa zamanda deniz taksi ile bir araya getirmek olduğunu ifade eden Manas, Adalar halkının da deniz taksi ile özgürlüğüne kavuşacağını ve artık herkesin bir telefonla istediği iskeleye deniz taksi çağırma imkanına kavuşacağını kaydetti.

DENİZ TAKSİNİN ÖZELLİKLERİ

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacılığında tercih edilen katamaran gövde yapısında üretilen deniz taksiler, İstanbul Boğazı için yüksek manevra kabiliyetini mümkün kılan 2 motora sahip bulunuyor.

Deniz taksiler, kompozitten üretilmiş ve 8 bağımsız bölümden oluşan gövde yapıları ile yüksek seyir güvenliği sağlıyor.

Çağrı merkezi kanalıyla çağrılacak deniz taksilerle ilgili müşterisine gidilecek duraklar, mesafe ve ücret bilgileri önceden bildirilecek. Nakit veya kredi kartı ile ödeme imkanı bulunan deniz taksilerde yazar kasa fişi kesilecek. Şartnameye göre, deniz taksilerin ücretleri gündüz 15 YTL’den başlayacak ve her deniz mili 10 YTL olacak. Gece ise açılış 20 YTL ve her deniz mili 15 YTL’den ücretlendirilecek.

Bu yazı toplamda 1266, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.