RSS
 

İyi liselere 95-96 net cevabı olanlar girebilecek

13 Jul

İyi liselere 95-96 net cevabı olanlar girebilecek

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) dün yapıldı. Sınav sonrasında Uğur Dershaneleri Rehberlik Birimi ve Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri OKS-SBS birimi, soruları değerlendirdi. Her iki dershanenin uzmanları da soruları öğrencilerin düzeyine uygun ve kolay bulduklarını belirttiler. Uzmanların değerlendirmesi şu şekilde oluştu:
Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat:
“2008-OKS’nin daha önceki OKS’lerden farklı bir sınav olacağını daha önce ifadelendirmiştik. Çünkü bu yıl pilot okullarda uygulanan yapılandırmacı yaklaşımla eski müfredatta eğitim gören okul öğrencilerinin kesişen bir müfredata göre sınava gireceği bilinmekteydi ve bu durumda bazı konulardan soru çıkmayacağı dolayısıyla müfredatta azalma olacağı ifade edilmiştir. Sınava baktığımızda bunun gerçekleştiği görülmüştür. 2008-OKS soru tarzı açısından daha önceki yıllarda yapılan OKS’lerden daha farklı bir sınav olarak karşımıza çıkmıştır. Sınavda “yapılandırmacı” yaklaşımın etkisi oldukça fazla görülmüştür. Testlere baktığımızda; Türkçe sorularının eski OKS’lere göre daha koyla olduğunu görmekteyiz.

style=”text-align: justify;”>Matematik soruları geçmiş yıllara göre daha kolay ve daha çok şekillerden oluşmuştur. Özellikle A kitapçığı 14 soru yeni müfredatı direkt yansıtan sorudur. Sorular daha kolay ve algılanışı daha kolay olmuştur.
Fen ve Teknoloji sorularının 10 tanesi deneye dayalı ve öğrencilerin çok kolay yanıtlayacağı sorulardan oluşmuştur. A kitapçığı 9.soru olarak kısmen daha zor bir soruydu.
Sosyal Bilgiler sorularının tarih bölümü oldukça kolay, coğrafya soruları kolay ancak defalarca ifade ettiğimiz gibi grafiklere dayalı olarak sorulmuştur.
Sonuç olarak;
*2007-OKS ile 2008-OKS’yi karşılaştıramayız. Öğrenciler geçen yıl 90 netle girdikleri bir okula bu yıl 95-96 netle girebileceklerdir.
* Okullarımızda laboratuar kullanımı ve öğrencilerin fen derslerinde yeterince deneye dayalı çalışma yapması zorunlu hale gelmiştir.
*Tercihlerde çok dikkatli olunması ve hiçbir şekilde 2007-OKS verilerine dayanarak yorum yapılmaması gerekmektedir.Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri OKS-SBS
Genel Rehberlik Koordinatörü Ali Naki Ünalmış:

Sorular öğrencilerin akademik düzeyine uygun olarak sorulmuş, Öğrencileri ikilemde bırakacak sorular yoktur. Sorular içerisinde yanlış soru bulunmamaktadır. 2008 OKS’de çok sayıda öğrenciyi sevindirecek derece sonuçlarını görmek mümkün olacaktır. Bu Türkiye ortalamalarının yükseleceğini düşündürmektedir. Bu bakımdan okullara yerleşmek için geçen yılki netlerin üzerine çıkılması söz konusu olabilecektir.
TÜRKÇE: Sorular, “anlam bilgisi” ağırlıklı olarak sorulmuştur. “Dil bilgisi”nden de birkaç sorunun kullanıldığı görülmüştür. Sorular, genel olarak, müfredat programına uygun olup beklediğimiz konulardan, beklediğimiz düzeydedir.
MATEMATİK: 16, 17, 20, 21, 22. sorular seçici sorular olarak düzenlenmiştir. Sınavın geneli müfredata uygun, akademik seviyesi orta olan öğrenciye yöneliktir. Öğrenciler sınavı kolay bulmuşlardır.
FEN BİLGİSİ: Fizik bölümünde genel olarak sorular müfredata uygundur. Kimya-biyoloji soruları müfredata uygun hazırlanmıştır, programa uygun olup bir hata bulunmamaktadır.. Biyoloji sorularında da görsellik ön planda tutulmuştur.
SOSYAL BİLGİLER: Sınav soruları Sosyal Bilgiler müfredatına uygundur. Kullanılan dil açık ve yalın, 8. sınıf öğrencisinin düzeyine uygundur. Okuduğunu anlama, yorumlama, bilgiyi kullanma soruları şeklinde olan sorular gayet kolay sorulmuştur.
Uzmanlar, OKS’ye giren 913 bin adaydan yaklaşık 235 bin öğrencinin okullara yerleştirileceğini de belirttiler.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/09/iyi-liselere-95-96-net-cevabi-olanlar-girebilecek/

Bu yazı toplamda 1410, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.