RSS
 

Japon bilim adamları, sağlıklı bir kalbin gelişmesinde önemli rol oynayan bir proteini belirlediklerini açıkladılar

13 Jul

Kalbin gelişmesinde önemli rol oynayan protein

Sonuçları Nature dergisinde yayınlanan araştırmada uzmanlar, IGFBP-4 proteinini saptayarak, kalpleri yeni oluşmuş kurbağa yavrularından bu proteini aldılar.

Japonya’daki Chiba Tıp Fakültesi’nden Issei Komuro, “molekül  etkisiz duruma getirildikten (alındıktan) sonra, kalplerin giderek küçüldüğünü ve sonunda yokolduğunu” söyledi.

IGFBP-4′ün, sağlıklı bir kalbin gelişiminde hayati rol oynadığını belirlediklerini belirten Komuro, “bu molekülü, kalp hastalıkları geçiren insanlarda, kalplerin yenilenmesi için kullanabilmeyi umduklarını” kaydetti.


Komuro, karaciğerin salgıladığı bu proteinin, kalp oluştuktan sonra, yani embriyonun gelişiminin ortalarında kalbin gelişimini desteklediğini, “bu molekülün kalbin gelişimi için gerekli olduğunu” söyledi.

Kalp, insan embriyosunda ilk oluşan organ ve bu süreçteki anormallikler doğuştan gelen kalp hastalıklarına neden olabiliyor.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/05/japon-bilim-adamlari-saglikli-bir-kalbin-gelismesinde-onemli-rol-oynayan-bir-proteini-belirlediklerini-acikladilar/

Bu yazı toplamda 2148, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.