RSS
 

Nambia’da 7 milyon hektarlık alandaki hayvanlar sayılacak

13 Jul

\guney_afrika_b Nambiada 7 milyon hektarlık alandaki hayvanlar sayılacak\Dünyanın En Büyük Hayvan Sayımı

Afrika ülkelerinden Namibia‘da koruma altındaki 7 milyon hektarlık alanda sayım yapılıyor.
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF tarafından organize edilen sayımla, içinde bir ulusal doğal parkın da bulunduğu 7 milyon hektarlık bir alanda yaşayan aralarında filler, zürafalar, ceylanların bulunduğu hayvanların sayısı belirlenecek.

 

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın WWF sözcülerinden Cris Weaver, Namibia’da 1995 yılında doğal hayatı koruma çalışmalarına başlandığını belirterek o tarihten bugüne kadar başarılı sonuçlar aldıklarını bildirdi.

Cris Weaver, korumaya alınan bölgelerde yasak avlanmanın artık söz konusu olmadığını vurguluyarak, nesli tükenme tehditi altında olan hayvanların sayısında da artık artış görüldüğünü belirtti.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfının verdiği bilgilere göre, Namibia’da 1995 yılında yaklaşık 7 bin 500 fil yaşarken bu sayı günümüzde 26 milyona çıktı.

Vakfın sözcüsü Weaver, koruma altında olan bölgelerde turizmin de geliştiği ve Namibialılara yeni iş olanakları yaratıldığını vurguladı.

Nüfusunun yüzde 70′nin kırsal alanda yaşadığı Namıbia’da Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından yürütülen çalışmalar Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı USAİD tarafından finanse ediliyor.

1993 yılından bu yana Namibia’da doğal hayatın korunması amacıyla yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yardımda bulunan USAİD’in başarılı olan bu programa sağladığı maddi desteği artık sona erdireceği bildiriliyor.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/14/nambiada-7-milyon-hektarlik-alandaki-hayvanlar-sayilacak/

Bu yazı toplamda 2266, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.