RSS
 

Sodyum Kan Dolaşımını Canlandırıyor

13 Jul

Sodyum Kan Dolaşımını Canlandırıyor

Sodyum Kan Dolaşımını Canlandırıyor
Sodyum nitritin, kan akışını onarmaya yardımcı olabileceği belirlendi.

Birçok alanda kullanılan kimyasal bileşen sodyum nitritin, damar hastalıklarının zarar verdiği dokularda kan akışını onarmaya yardımcı olabileceği belirlendi.
ABD‘nin Louisiana Üniversitesi’nden Christopher Kevil ve ekibi, fareler üzerinde yaptığı araştırmada, gıda maddelerinde koruyucu, renk ve lezzet verici olarak kullanılan sodyum nitritin yeni damarların oluşumunu sağlayabildiğini gördü.

Araştırmacılar, sodyum nitrit enjekte edilen bir grup farede, yeni damarların, kalbin oksijen ihtiyacını karşılamak için, kan akışının hızlanması yeterince oksijen sağlamaya yetmediğinde meydana gelen oksijenden yoksun iskemik dokuyu 3-7 günde “sulandırdığını” belirtti. Sodyum nitrit verilmeyen farelerdeyse dokuya kan gitmesinin 28 günde mümkün olduğu görüldü.

Kevil, “sodyum nitritin yeni kan damarlarının artmasını sağlayan şimdiye dek bulunan en etkili etkenlerden biri olduğunu” söyledi.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde yayımlanan araştırma, vücudun ürettiği nitrit oksitin yeni kan damarlarının oluşumuna yardımcı olabileceğini ve normal kan akışını sağlayabileceğini gösterse de bazı durumlarda kan basıncının düşmesine veya başka yan etkilere yok açabileceğini ortaya koydu.

Kalp, damar veya şeker hastalıklarının klasik sonuçlarından biri olan iskemi, dokuları ve diğer temel yaşam unsurlarını oksijensiz bırakarak kol ve bacaklarda kan akışının durmasına veya azalmasına neden oluyor. Kramptan, uzvun kesilmesine kadar giden sonuçlar doğurabiliyor. Zarar gören hücrelere yeniden kan gelmesi ve dokuların yeniden canlandırılmasına yönelik çok az tedavi bulunuyor.

 

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/01/sodyum-kan-dolasimini-canlandiriyor/

Bu yazı toplamda 1738, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.