RSS
 

STANDART SMS FİYATINDAN 22 BİN KEZ UCUZ

29 Jun

STANDART SMS FİYATINDAN 22 BİN KEZ UCUZ

1 YTL’ye 150 bin kısa mesaj !
GSM operatörlerinin sunduğu Mobil Data hizmeti mesajlaşmada büyük avantaj sağlıyor.

Cep telefonlarında konuşmanın yanı sıra en çok kullanılan fonksiyon olan kısa mesaj yani SMS yerine mail atmak çok daha ucuza geliyor. Cep telefonunda data hattı olan bir kişi mobildata paketi satın alıp bunu sadece mail için kullandığında, kısa mesaj kullanan bir kişiye göre 150 bin fazla mesaj atabiliyor. Nasıl mı? Öncelikle kısa mesajın maliyetine bakalım. Cep telefonundan 1 kısa mesaj atmanın maliyeti GSM operatörüne göre değişiyor. 1 SMS fiyatı Turkcell’de 19 YKr, Vodafone’da 17 YKr ve Avea’da ise 15 YKr. SMS uzunluğu da telefonunun markasına göre 200 vuruştan başlayıp bin 500 vuruşa kadar çıkıyor.

SMS’DEN 22 BİN KEZ UCUZ

200 vuruşluk 1 SMS yazıldığında 200 byte yer kaplıyor. Yani 200 byte’lık bir SMS atıldığında GSM operatörüne göre 15, 17 veya 19 YKr veriyorsunuz. Şimdi telefonunda data hattı olan kişinin e-mail atma maliyetine bakalım. Örneğin Turkcell’den 30 MB’lık bir mobildata paketi almanın maliyeti sadece 1 YTL. 1 YTL’ye (cep telefonunun SMS vuruş sayısı 200 kabul edildiğinde) 150 bin SMS karşılığı e-mail atılabiliyor. İşte burada aradaki fark ortaya çıkıyor. Kullanıca aynı sayıdaki SMS’i ancak 22 bin 500 YTL’ye atabiliyor.

SMS e-maile göre çok hızlı

Cep telefonundan mesajlaşmada e-mail, SMS’ye göre çok daha ucuz olmasına rağmen bazı dezavantajları da var. Bunların en başında SMS yazmak çok hızlı bir yöntem. Cep’ten e-mail kullanımında öncelikle mail adresinize girmeniz gerekiyor. Bu bazen hayli zaman alabiliyor. Maili yazmak ve göndermek de SMS’e göre vakit alan durum. Cep’ten e-mail ise özellikle işle ilgili konularda büyük avantaj sağlıyor. SMS’de bir defada belli bir vuruş yazı yazarken e-mail’de böyle bir sınırlama yok. Hele bir de telefona takılan keyboardınız varsa özellikle iş konusundaki mesaj alışverişinde büyük avantajınız oluyor. Cep’ten e-mail kullanımında aldığınız paketin kullanımında mail adresinizin bulunduğu sayfaya girmek, size gelen mailleri okumak da sizin hanenizden siliniyor. Örneğin mail adresiniz yahoo üzerinden. Yahoo’nun ana sayfasına girildiğinde 30 kilobyte kullanmış oluyorsunuz.

STAR

Bu yazı toplamda 2014, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.