RSS
 

YASAKLI MI, DEĞİL Mİ? KISA SÜREN ERİŞİM KAFALARI KARIŞTIRDI

19 Jun

YASAKLI MI, DEĞİL Mİ? KISA SÜREN ERİŞİM KAFALARI KARIŞTIRDI

YouTube’a erişim çıldırtıyor !
Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube’a erişim dün kısa bir süre sağlandı.

Meraklıları, dün gece yarısından itibaren siteye bağlanmayı başarırken, bağlantı sabah 10.00 civarında yeniden kesildi.

Siteye erişimin açıldığı yönündeki haberleri hem resmi hem de şirket yekilileri yalanladı. Telekomünikasyon Kurumu İletişim Başkanı Fethi Şimşek, “Bize açılması konuda ulaşan bir mahkeme kararı yok. Şu an kapalı.” açıklamasında bulundu. Youtube’un Türkiye yetkilileri de “Bize yansıyan böyle bir mahkeme kararı veya tebliğ yok. Türkiye’den hala siteye erişmek yasak.” bilgisini verdi. Siteye yarım gün kadar erişilmesinin sırrı ise açıklığa kavuşmadı.

Youtube, mahkeme kararıyla Türkiye’de yaklaşık 1,5 aydır engelleniyor. ses ve görüntü paylaşım sitesine dünyada sadece 4 ülkede erişilemiyor. Site, Atatürk’e hakaret içeren videoları yayınladığı gerekçesiyle Türkiye’de mahkeme kararıyla 5 Mayıs’tan beri kapalı. Çin, Pakistan ve Tayland da farklı gerekçelerle sınırları dahilinde YouTube’a ulaşılmasını engelliyor.

Türkiye’de YouTube’un yanında ocak ayından beri kapatılan internet sitesi sayısı da 323’ü buldu. Yasaklı sitelerin yetkilileri, Türkiye’de yaşadıkları problemin çözümü için dün Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bürokratlarıyla bir araya geldi.

Turk.internet.com ve Ankara Barosu işbirliğinde Abant’ta gerçekleştirilecek toplantıda sorunun çözülmesi bekleniyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turk.internet.com Genel Müdürü Füsun Sarp Nebil, “Erişimi engellenen sitelerin söz hakkı, yani savunma şansı olamayabiliyor. Ya da sorunlu sayfa yerine sitenin tamamının kapatılması gündeme geliyor. Bunların tartışılması ve sitelere söz hakkı tanınması lazım.” dedi.

Bir mahkemenin kapatma vermediği bir siteye başka bir ilçedeki mahkemenin kapatma kararı verdiğine dikkat çeken Nebil, bunun çözümü için ihtisas mahkemelerinin kurulmasını istedi.

Bu yazı toplamda 1485, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.