RSS
 

Yaz Geldi Güneşe Dikkat!

13 Jul

\gunes_b Yaz Geldi Güneşe Dikkat!\“Güneş ışınlarından günün her saatinde korunmak gerekir.”

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahide Baysal Akkaya, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden günün her saatinde korunmak gerektiğini belirterek, “Özellikle öğle saatlerinde mutlaka koruyucu kullanılmalıdır” dedi.
Prof. Dr. Akkaya, güneşin zararlı etkilerinin yıllar içinde vücutta biriktiğini, onun için bebeklikten itibaren günün her saatinde güneşten korunmak gerektiğini belirtti.

Sadece yaz aylarında önlem almanın yetersiz olduğunu dile getiren Akkaya, yıllar içinde biriken bu zararlı etkilerin belli bir süre sonra hastalık olarak ortaya çıkmaya başlayacağını kaydetti.

Güneşten korunmayı insanların tatile giderken güneş kremi alma olarak düşündüklerini belirten Akkaya, “Günün her saati güneşten korunmak gerekir. Antalya‘da, Isparta‘da ya da başka bir şehirdeki aynı güneş. Her yerde güneşten korunmalı. Bebeklerin cildi daha hassas olduğu için bebeklikten itibaren güneşten korunmak lazım. Sadece hava sıcak olunca değil, güneşin görüldüğü her zaman korunmalı. Kışın soğukta, özellikle karda kayağa gidince daha iyi korunmak lazım. Çünkü deri normal bir güneşi görüyor, bir de kardan yansıyan güneşi görüyor, iki kat etkileniyor.” diye konuştu.

Güneşin cilde zarar veren ışınlarının, ısı yapmayan dalga boyundaki ışınlar olduğunu ifade eden Akkaya, soğukta titrerken bile güneşin cilde zarar verebileceğini vurguladı.

Güneşin zararlı ışınlarının estetik sorunlara da yol açacağını anlatan Akkaya, güneşin deride kırışıklıklara, kalınlaşmaya ve kaba bir görünüme, sarımsı bir renge sebebiyet vereceğini, bir çok deri hastalığına, kaşıntıya, kızarıklık, kabarıklık ve deri kanserine neden olabileceğini bildirdi.

Güneşten koruyucu kremlerin gün boyu etkili olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Akkaya, “Ozon tabakasının gün geçtikçe daha fazla delinmesi neticesinde güneşin daha çok zararlı dalga boylu ışınları dünyaya ulaşıyor. Önümüzdeki yıllarda bu incelmeden kaynaklanan deri hastalıklarının artması bekleniyor” dedi.

Kaynak : http://www.bilimseverler.com/2008/06/25/yaz-geldi-gunese-dikkat/

Bu yazı toplamda 2109, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.