RSS
 

Biri Bizi Gözetliyor

25 Dec

Sınırda şifre BBG
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın BBG evi açıklaması sınırda görev yapan özel birliklere ilham kaynağı oldu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, 16 Aralık’ta PKK’nın yuvalandığı Kandil’e gerçekleştirilen hava operasyonunun ardından yaptığı “Bizim için PKK’nın oradaki kampları ve hareketleri BBG evi gibidir” değerlendirmesi bölgede görev yapan özel birliklere ilham kaynağı oldu.

ESPRİ KONUSU OLUYOR

Zaman zaman Kuzey Irak’a girerek operasyon gerçekleştiren özel kuvvetler, kendi arasında PKK’nın etkin 16 ismine BBG kodlaması yaptı. Resmi olarak tanımlanmayan ancak özel birlikler arasında kullanılan kodlama operasyon öncesinde espri konusu oluyor.

BAHOZ KÜLLERİ BIRAKMIŞ

PKK’ya ağır darbe indiren özel birliklerin resmi olmayan bu kodlamayı kullanması, birliklerin morali açısından önemli bir unsur olarak değerlendiriliyor. Kuzey Irak’a yönelik operasyon gerçekleştiren askerlerin kendi aralarında, “Bugün şansı olan 01 MURAT’ı bulur”, “02 CEMİL ortalarda yok”, “09 FEYMAN küllerini bırakmış” gibi espriler yaparak operasyona gittikleri öğrenildi.

SIRALAMA ETKİNLİĞE GÖRE

Karayılan ve Bayık’ı, “03 RIZA” koduyla “Rıza Altun”, “04 DURAN” koduyla “Duran Kalkan” izliyor. Bir süre önce PKK’dan ayrılarak yasadışı PWD’yi (Kürdistan Yurtsever Demokrat Partisi) kuran Nizamettin Taş “09 NİZAMETTİN, PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan “10 OSMAN” olarak kodlandı. Örgüt içinde Peşlin-Tolhildan kod adlarını kullanan Gülizar Tural “12 GÜLİZAR”, örgüt içinde Mizgin kod adını kullanan İlknur Şen Akdağ, “13 İLKNUR” olarak tanımlanıyor.
ABD’de de kart yapmıştı

PKK yöneticilerinin kodlanmasına benzer bir uygulamayı ABD, Irak işgali sonrasında resmi olarak yapmıştı. Pentagon, Saddam Hüseyin’e yakın 55 ismi arananlar listesine aldı ve bu isimlerin her birisine iskambil kağıtlarındaki kodlar verildi. Ayrıca, Irak’ta görev yapan askerlerin bu kişileri tanıyabilmesi için de aranan 55 kişinin fotoğrafları iskambil kağıtlarına yapıştırıldı. Yaklaşık 50 bin adet basılan iskambil desteleri Irak’ta görev yapan askerlere dağıtıldı.

Mutlu ÇÖLGEÇEN -AKŞAM

Bu yazı toplamda 2964, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.