RSS
 

Hayaller gerçek oluyor

24 Dec

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelesi devam ederken Türk savunma sanayinde de yeni projelere imza atılıyor.

Milli tank ve milli gemi projelerinde son aşamaya gelindi. İlk Türk savaş gemisi 2008’de denize inecek.

Türk savunma sanayi firmaları araştırma ve geliştirme yatırımlarının karşılığını almaya başladı. Yıllardır devam eden birçok proje 2008 ile birlikte hayata geçecek.

Savunma projeleri arasında ilk sırada milli tank projesi yer alıyor. Otokar firmasının yürüttüğü projede tankın zırhı Roketsan, atış kontrol sistemi Aselsan, ana silahı da Makine Kimya Enstitüsü (MKE) tarafından üretilecek.

Tankın dizayn çalışmalarında ilk aşama sona ererken, prototipin 2010 yılına kadar üretilmesi, 2013 yılında da seri üretimin başlaması hedefleniyor. 350 tank üretimini öngören projenin maliyeti ise 2 milyar dolar.

İnsansız hava aracı

Türk savunma sanayinin bir diğer önemli proje ise insansız hava aracı.

İlk Türk yapımı insansız hava aracı “Bayraktar”; 2008 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulacak.

Yüzde yüz yerli üretim olan Bayraktar iki saate yakın havada kalabiliyor.

15 – 20 km menzile sahip olan araçtaki iki kameranın tespit ettiği görüntüler uydu aracılığıyla istihbarat merkezlerine aktarılıyor. Aracın gece görüş yeteneği de bulunuyor.

2008 yılında denize indirilecek

İlk milli savaş gemisi projesinde de son aşamaya gelindi. “Milgem” adı verilen projede ilk yerli yapımı savaş gemisinin 27 eylül 2008 tarihinde denize indirilmesi planlanıyor.

Daha sonra da ikinci geminin yapımına başlanacak.

Son yapılan savunma sanayi icra komitesi toplantısında Mehmetçiğin uzun yıllardır kullandığı G3 piyade tüfeklerinin de yeni nesil silahlarla değiştirilmesi kararı alındı.

Yeni silahlar öldürmekten çok, yaralama ve etkisiz hale getirme amaçlı olacak.

Uzmanlar bir düşmanın yaralanması halinde birden fazla kişinin yaralıyla ilgilenmek durumunda kaldığını ve bunun karşı tarafa daha çok zarar verdiğini belirtiyor.

Bu amaçla modern piyade tüfeği ve modern makinalı tüfek projeleri başlatıldı.

Makina Kimya Enstitüsü de iki tür sniper tüfeği ile piyade tüfeği geliştiriyor. Yeni silahlar, TSK’nın terör örgütü PKK’yla mücadelede ihtiyacı olan ve “gayrinizami harp” koşullarına uygun şekilde tasarlanacak.

CNNTÜRK

Bu yazı toplamda 3640, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.