RSS
 

YÖK adayları netleşiyor

08 Dec

2003’ten bu yana YÖK’ün başkanlığını yapan Teziç emekliye ayrıldı. Boşalan YÖK Başkanlığı için 5 kişinin ismi geçiyor

Tunçalp Özgen, Enver Hasanoğlu, Bülent Zülfikar, Halis Ayhan, Ergun Özbudun.

Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in YÖK Başkanlığı’ndaki görev süresi bugün sona eriyor. Anayasa hukukçusu olan Teziç uygulamalarıyla çokça tartışıldı. Şimdi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Teziç’in yerine kimi atayacağı merak ediliyor. YÖK başkanlığı için eski başkan İhsan Doğramacı’nın Prof. Tunçalp Özgen ile Prof. Enver Hasanoğlu için kulis yaptığı öğrenildi. YÖK Genel Kurulu üyeleri Prof. Bülent Zülfikar ve Prof. Halis Ayhan ile Prof. Ergun Özbudun da isimleri anılan kişiler.
Cumhurbaşkanı Gül, mevcut YÖK Genel Kurulu üyelerinden birini başkan olarak atayabileceği gibi, yeni bir ismi de atayabilir.

ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Gül, kimi atayacağı konusunda yakın çevresine sır vermiyor. Prof. Bülent Zülfikar en çok anılan isimlerden. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Sağlık Daire Başkanlığı görevi yapan Zülfikar, Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine atanmıştı. YÖK Genel Kurulu üyeleri Halis Ayhan ile İzzet Özgenç’in isimleri de anılıyor.

ÖZBUDUN DA OLABİLİR

Cumhurbaşkanı Gül’ün, YÖK Genel Kurulu’nun mevcut üyelerinin dışında bir ismi de YÖK Başkanı olarak atayabileceğine dikkat çekiliyor. Anayasa Hukukçusu Prof.Dr. Ergun Özbudun bu isimlerden biri olarak öne çıkıyor.

TEZİÇ SON TOPLANTISINI YAPTI

YÖK Genel Kurulu, dün son kez Erdoğan Teziç’in başkanlığında toplandı. Teziç, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde gerçektirilen Genel Kurul toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, sözlerine “Arkadaşlar, bugün başkanlığımın son toplantısını yapıyorum” dedi.

4 yıllık mesaisi tartışmalı geçti

Prof.Dr. Erdoğan Teziç, YÖK Başkanlığı’ndaki uygulamalarıyla 4 yıllık görev süresinde bir çok tartışmayı başlatan isim oldu. Teziç döneminde öne çıkan tartışmalar şunlar oldu:

Hükümetin, YÖK’ün yapısının değiştirilmesine yönelik girişimlerine itiraz etti. Bu itiraz nedeniyle YÖK Kanunu değiştirilemedi.

Üniversitelerdeki baöşrütüsü yasağını destekledi. Meslek liselerine yönelik katsayı farkının kaldırılmasına ve yeni üniversitelerin kurulmasına karşı çıktı.

Van 100. Yıl Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Yücel Aşkın hakkında başlatılan soruşturmaya ve soruşturma kapsamında tutuklanmasına sert tepki gösterdi.

YÖK Başkanı Teziç, 11. Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde Rektörler Komitesi’nin toplayarak, sürece dahil olmaya çalıştı. Teziç, hükümetin yürüttüğü ‘sivil Anayasa’ çalışmalarının da durdurulmasını istedi.

YENİ ŞAFAK

Bu yazı toplamda 1698, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.